Ať už jste vášnivým kuchařem, pracujete v pekárně nebo rádi trávíte čas na slunci, realitou je, že občas dochází k popáleninovému úrazu. V závislosti na závažnosti popálení může být bolest nesnesitelná! Ať už je vaše popálenina od rychlého dotyku z rozpálené trouby anebo jste popáleni na větší části těla díky slunci, je důležité, abyste zasáhli co nejdříve a pomohli svou kůži vyléčit nebo alespoň zmírnit bolest a následky. Co jsou vůbec popáleniny a co tedy na popáleniny pomáhá?
Stupně popálenin
Popálenina je úraz kůže teplem, elektrickým proudem, zářením nebo chemikáliemi. Popáleniny dělíme do 4 stupňů. Závažnost popálení záleží na příčině, rozsahu, stupni a místě popálení. Dále ovlivňuje závažnost poranění věk a komorbidity. Popáleninové úrazy rozdělujeme do 4 stupňů.
1. stupeň popálení – postižena pouze vnější vrstva kůže (epidermis). Projeví se zarudnutí a otok, puchýře se netvoří. Citlivost kůže je vyšší a pocítíte mírnou bolest.
2. stupeň popálení – rozděluje se na 2 typy: povrchové a hloubkové. Povrchové zahrnuje popálení epidermis a povrchovou část dermis (vnitřní vrstva kůže). Projevuje se tenkými puchýři, které jsou citlivé a plné tekutiny (plazmy z kapilár) – hojení rány 2 – 3 týdny. Hloubkové popálení 2. stupně zasahuje až do hluboké vrstvy dermis. Kůže je červená a bělavá, puchýře mají tlustší stěny, při dotyku je kůže citlivá a bolestivá – hojení 3 – 6 týdnů.
3. stupeň popálení – jde o nevratné poškození kůže (dermis a epidermis) v plném rozsahu a zasahuje až do hypodermis (podkožní vazivo). Poranění má bílou až šedobílou barvu. Toto popálení je velice bolestivé a musíte vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
4. stupeň popálení – zasahuje až do svalové tkáně a kostí. Toto poranění vyžaduje rozsáhlé odstranění zuhelnatělé kůže a následnou rekonstrukci poškozených struktur. Bez lékařské pomoci se neobejdete.
U popálenin 1. a 2. stupně jde většinou o poškození pokožky a škáry (vazivová vrstva kůže), která je zarudlá, oteklá nebo se na ni tvoří puchýřky. Většinou lze popálení vyřešit svépomocí, bez odborného ošetření. Samozřejmě, že v případě jakýchkoliv obtíží navštivte lékaře.
Co na popáleniny 1. a 2. stupně?
- Nejdříve odstraňte zdroj tepla, pokud jste s ním stále v kontaktu.
- Dalším důležitým úkonem je ochlazení čistou studenou vodou.
- Pokud chcete vyzkoušet přírodní produkt, můžeme z vlastní zkušenosti doporučit popálené místo namazat nerafinovaným bambuckým máslem (neboli „shea butter“ a „karité“), který je dokonalou přírodní léčivou lázní na spálenou pokožku.
U 3. a 4. stupně popálení vždy vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Stejně tak u jakýchkoliv komplikací u všech typů popálenin.
Co pomáhá na spáleniny? Rozhodně bambucké máslo!
Máte lehké popáleniny od trouby, kamen, slunce oleje nebo horké vody? Použijte BIO nerafinované bambucké máslo. Rychle se vstřebává a zklidňuje. Má antibakteriální vlastnosti. Napomáhá k hojení kůže, a hlavně pomáhá od bolesti a nepříjemných pocitů.
Jakmile se popálíte, udržujte ránu vlhkou pomocí bambuckého másla. Pro spálenou pokožku je nezbytné, aby byla opatřena složkami, které pomáhají zmírňovat zánět, snižují horkost v oblasti popáleniny a neutralizují volné radikály, které se vyskytují v důsledku popálení. Karité plné esenciálních mastných kyselin, vitamínů a antioxidantů, pokožku zklidní a napomáhá jejímu hojení.
Esenciální mastné kyseliny přítomné v bambuckém másle přispívají k obnově buněčné integrity a hladké textury, které mohou být ztaceny, když dojde k popálení. Ne nadarmo se mu říká „Africké zlato“.Jak se starat o popáleniny?
Popáleniny 1. stupně lze obvykle léčit přípravky pro péči o pokožku, jako je krém z bambuckého másla nebo nerafinované bambucké máslo.
Popáleniny 2. stupně lze léčit antibiotickým krémem nebo jinými krémy či mastmi předepsanými lékařem.
Popáleniny 3. a 4. stupně mohou vyžadovat intenzivnější léčbu, například nitrožilní podání antibiotik k prevenci infekce nebo nitrožilní podání tekutin k náhradě tekutin ztracených při popálení kůže. Mohou také vyžadovat transplantaci kůže nebo použití syntetické kůže.
Pokud je popálenina vážná, vždy zavolejte záchrannou službu.