Bambucké máslo bylo používáno jako kosmetické a pleťové mléko po tisíce let. Jeho počátky sahají až do Kleopatřina Egypta. Díky jeho úžasným účinkům se stává každým rokem oblíbenějším a známějším produktem nejev v Evropě, ale i v celém západním světě. Ale jak se vlastně bambucké máslo vyrábí?
Odkud je bambucké máslo?
Bambucké máslo, známé také jako „butter shea“ či „karité“ pochází až z krásné Afriky.
Pochází ze stromu jménem Máslovník africký. Existují dva poddruhy stromů, které produkují ořechy bambuckého másla. První je Vitellaria Paradoxa ze západní Afriky (Ghana a Nigérie). Druhým je Vitellaria Nilotica z východní Afriky (Uganda).
Každý druh stromu produkuje mírně odlišné máslo. Ze západní Afriky je hustší a barvu má béžovou, krémovou nebo barvu slonovinové kosti. Zatímco máslo z východní Afriky je krémovější, měkčí a žlutější. Kromě toho jsou obě másla co do kvality a obsahu živin srovnatelná. Přečtěte si více o rozdílu mezi bambuckým máslem ze západní a východní Afriky.
Máslovník africký roste převážně v subsaharské Africe v pásu savan („shea belt“). Hlavními zeměmi, které bambucké máslo produkují jsou: Mali, Pobřeží Slonoviny, Burkina Faso, Ghana, Togo, Benin a Nigérie.
Máslovník africký
- Roste výhradně v Africe, v úzké oblasti rovníkové Afriky.
- Nelze ho uměle vysadit.
- Přežije požáry i sucha.
- Začíná plodit až po 15-25 letech.
- Plodí každé tři roky.
- Nejvyšší úrody dosahuje ve 30 a 50 letech. Plodný zůstává až do 200 let.
- Průměrný výnos ořechů je 15-20 kg z jedné sklizně.
- Místní ho považují za posvátný
Na větvích mu vyraší žluté bobule přibližně o velikosti švestky či meruňky. V nich jsou uložena jedno nebo dvě hnědočervená semena, která jsou žádanou surovinou. Z každého kilogramu se pak získá až 400 gramů suchých semen.
Tradice bambuckého másla
Podle staleté tradice se plody ze stromu nesmějí trhat. Musí se počkat, až po uzrání ze stromu samy spadnou na zem. Ze země je mají povoleno sbírat jenom ženy a pouze ony také znají prastarou recepturu pro výrobu másla. Pro mnoho žen je výroba bambuckého másla rodinnou tradicí. Matky předávají techniku dcerám a zachovávají tradiční metody. I když se jedná o velmi náročnou a těžkou práci, tak poskytuje stálý zdroj příjmů a zaměstnání mnoho africkým ženám.
Jak se tedy bambucké máslo vyrábí?
Existují tři způsoby, jak lze bambucké máslo vyrobit: tradiční metoda, mechanické lisování nebo extrakce organickými rozpouštědly.
1. Tradiční metoda výroby bambuckého másla
Máslovník roste v nejchudších afrických zemích. Pokud vaše bambucké máslo pochází přímo z Afriky, je velká možnost, že bylo vyráběno tradiční metodou (pozn. i naše bambucké máslo FARM.INC je vyráběno touto metodou v komunitě KAFAFA v severní Ghaně). Plody se sbírají od poloviny června do poloviny září, vždy brzy ráno. Poté jsou umístěny pod zem, kde začnou velmi brzy fermentovat. Tento proces trvá minimálně 12 dní. Ořechy se poté očistí od nečistot jako je hlína a písek, větvičky nebo prach. Poté se rozdrtí a po dobu 2 dnů jsou sušeny na slunci, kde se zbavují množství obsažené vody. Ořechy jsou odslupkovány a praženy v kotli 3-4 dny. Poté se znovu drtí najemno až do té doby, než se promění v nahnědlou hmotu. Tato hmota se znovu válcuje a ručně hněte až po získání bílé hmoty, která se po ponoření do horké vody přemění právě na bambucké máslo.
Tento proces je tedy velmi časově náročný, a to se odráží v ceně bambuckého másla. Je důležité podporovat tyto komunity a ženy, které bambucké máslo zpracovávají.
2. Mechanické lisování bambuckého másla
Tento způsob výroby patří mezi poloprůmyslové. Ořechy jsou posbírány, vytříděny, očištěny a zbaveny slupky a poté převezeny do závodu, kde se rozdrtí v drtičkách. Dále se lisuje dle požadavků za studena nebo za tepla. Lisování za studena probíhá při teplotách nižších než 80 °C. Při metodě lisování za tepla jsou ořechy nejprve vařeny při teplotě 90 až 100 °C a poté jsou lisovány při teplotě 80 až 120 °C. Na konci lisování jsou dva produkty: olej a pokrutiny. Pokrutiny jsou v obou případech dále extrahovány rozpouštědly (nejčastěji hexanem), aby se vytěžilo i to nejmenší množství oleje, které v pokrutinách zbylo. Tento olej následně prochází procesem rafinace: neutralizací, bělením, deodorací, frakcionací a winterizací. Tato metoda je finančně náročná a používá se především v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, jelikož dovoluje uchovat v bambuckém
másle veškeré účinné a zejména nezmýdelnitelné složky.
3. Extrakce organickými rozpouštědly
Tato poslední metoda, jak bambucké máslo vyrábět je plně průmyslová. Spočívá v extrakci organickými rozpouštědly, z nichž nejběžnější je hexan. Výhodou této metody je nízká cena, vysoký výtěžek a velmi vysoká účinnost – z ořechů se extrahuje více než 99% oleje. Nevýhodou je používání vysoce hořlavých rozpouštědel a odstranění účinných složek z másla. Tato metoda je velmi často používána v potravinářském průmyslu, v čokoládovnách, kde
je bambucké máslo používáno jako přídavek ke kakaovému máslu.
Pokud vám nevadí angličtina, přiložila jsem skvělé video, kde se postup tradiční výroby bambuckého másla popisuje.