Rozdíl mezi bambuckým máslem ze západní a východní Afriky
Bambucké máslo, známé také jako „butter shea“ či „karité“ pochází až z krásné Afriky. Pochází ze stromu jménem Máslovník africký. Existují dva poddruhy stromů, které produkují ořechy bambuckého másla. První je Vitellaria Paradoxa ze západní Afriky (např. Ghana a Nigérie). Druhým je Vitellaria Nilotica z východní Afriky (např. Uganda). Ale jaký je rozdíl mezi bambuckým máslem ze západní a východní Afriky?
U nás najdete oba druhy - každé je totiž úžasné a má skvělé vlastnosti. Je to čistý přírodní produkt bez přidaných látek, bez konzervantů. Obsahuje vitamín A, E a je plné mastných kyselin, které s pokožkou dělají zázraky. Vyživuje, hydratuje, regeneruje. Přesto zde nějaké rozdíly existují:
Vitellaria Nilotica:
- pochází z východní Afriky, hlavně Ugandy a Súdánu.
- je krémovější, měkčí.
- je žlutější.
- má vyšší koncentraci kyseliny olejové. Právě díky kyselině olejové máte po bambuckém másle tak krásně hebkou pokožku. A navíc mu dodává jeho hydratační vlastnosti.
- má nižší bod tání. Díky tomu se může lépe roztírat na těle.
Vitellaria Paradoxa:
- je hustší
- barvu má béžovou, krémovou nebo barvu slonovinové kosti.
- má vyšší koncentraci vitamínu A. Vitamín A urychluje schopnost pokožky léčit se po jizvách, řezných ranách a drobných popáleninách.
- má vyšší bod tání. Díky tomu se může hůře roztírat po těle.
Neméně důležitý rozdíl mezi bambuckým máslem ze západní a východní Afriky je cena. Strom Vitellaria Nilotica je o něco vzácnější, než Vitellaria Paradoxa, což se velmi odráží v ceně produktu. Kromě těchto základních rozdílů jsou obě másla srovnatelná. Spíše záleží na tom, co od bambuckého másla očekáváte. Chcete-li jej například použít k uzdravení pokožky, je západoafrická odrůda lepší díky vyššímu obsahu vitamínu A. Pokud hledáte super zvlhčovač, pak východoafrická odrůda funguje lépe díky vyšší koncentraci kyseliny olejové.
Přečtěte si jaký je rozdíl mezi rafinovaným a nerafinovaným bambuckým máslem.