Cystické akné a další typy akné
Chápeme, že boj s akné není jednoduchý. Co vám může pomoci? Bambucké máslo (či „karité“ nebo „shea butter“) také přezdíváno jako „africké zlato“! Je to výborný pomocník při léčbě s akné. A proč? Krása karité spočívá v tom, že se snadno vstřebává do kůže a efektivně hydratuje bez toho, aniž by ucpalo póry – je nekomedogenní. Při potížemi s akné tedy nepoužívejte kosmetiku, která vám bude póry ucpávat (komogenní).
Co je cystické akné?
Akné jsou vřídky, které jsou způsobeny chronickým zánětlivým onemocněním mazových žláz a vlasových folikul. Postihuje skoro všechny mladistvé během puberty ve věku mezi 15–17 lety. Mezi klasické příznaky patří:
- Mastná pleť
- Otevřené a uzavřené komedony (černé tečky)
- Zánětlivé léze (vřídky)
- Různé stupně zjizvení
Cystické akné je závažný typ akné, při kterém dochází k ucpání kožních pórů, což vede k infekci a zánětu. Vzniká, když se hluboko pod kůží vytvoří cysty. Toto kožní onemocnění postihuje především obličej, ale často také horní část trupu a paže. Cystické akné je nejzávažnější formou a postihuje mnohem méně lidí. V roce 2009 Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zjistilo, že akné je nejčastějším důvodem, proč lidé navštěvují dermatologa.
Může to být důsledek kombinace bakterií, oleje a suchých kožních buněk, které se zachytí v pórech. Ačkoli se akné může objevit u kohokoli, cystické akné se obvykle vyskytuje u lidí s mastnou pletí. Častěji se také vyskytuje u dospívajících, žen a starších osob s hormonální nerovnováhou. Obvykle se cystické akné může s věkem zlepšit. Úporné a bolestivé hrbolky však samy nezmizí. Pokud máte podezření, že trpíte cystickým akné, je vaší nejlepší obranou dermatolog. Může vám předepsat potřebné léky, které vám pomohou vyčistit pleť.
Typy akné
- Černé tečky: Otevřené hrbolky na kůži, které se plní přebytečným tukem a odumřelou kůží. Vypadají, jako by se v hrbolku usazovaly nečistoty, ale tmavé skvrny jsou ve skutečnosti způsobeny nepravidelným odrazem světla od ucpaného folikulu.
- Bílé hlavičky: Ranky, které zůstávají uzavřené olejem a odumřelou kůží.
- Papuly: Vymizí z pokožky, která je tvořena kožními výrůstky. Drobné červené nebo růžové hrbolky, které se zanítí.
- Pustuly: Pupínky: pupínky obsahující hnis. Vypadají jako bílé tečky obklopené červenými kroužky. Pokud se vyberou nebo poškrábou, mohou způsobit jizvy.
- Plísňové akné (pityrosporum folliculitis): K tomuto typu dochází, když se ve vlasových folikulech vytvoří nadbytek kvasinek. Mohou být svědivé a zanícené.
- Uzlíky: Jsou to pevné pupínky, které jsou hluboko v kůži. Jsou velké a bolestivé.
- Cysty: Pupínky naplněné hnisem. Mohou způsobit jizvy.
Všechny tyto formy akné mohou ovlivnit vaše sebevědomí. Nejlepší je včas vyhledat pomoc svého lékaře, aby vám pomohl určit nejlepší možnost (možnosti) léčby.
Jak se zbavit akné na obličeji?
Prevence akné
- Pravidelně si myjte vlasy šamponem, abyste zabránili hromadění oleje. Mnoho olejů, které se dostanou na váš obličej, pochází z vlasů. Ráno se nejprve osprchujte a před mytím obličeje si umyjte vlasy šamponem. Tím zabráníte tomu, aby se oleje z vlasů dostaly do obličeje a hromadily se v pórech.
- Používejte opalovací krém a nevystavujte se delší dobu slunci. Pokud jdete ven, chraňte svou pokožku opalovacím krémem. Na slunci se vyhýbejte pobytu delšímu než 30-45 minut denně. Slunce může u lidí se sklonem k akné vyvolat kožní reakce a také narušuje další přípravky péče o pleť, které používáte k léčbě akné. Snažte se vyhýbat opalovacím krémům, které jsou opravdu mastné. Existuje několik opalovacích krémů, které jsou určeny speciálně pro citlivou pleť a které pro vás mohou být ideální. Slunce vás také nutí potit se, což může vést k většímu výskytu akné.
- Snižte doma teplotu a sprchujte se chladněji. Horko a horká voda způsobují, že se potíte. Když se potíte, minerály a nečistoty z vaší pokožky se roznášejí všude kolem. To může vést k ucpání pórů nebo mastné pleti. Pokud můžete, udržujte teploměr pod 65-70 °F (18-21 °C) a při sprchování nebo koupání udržujte teplotu vody o něco nižší. Vyhněte se také nošení klobouků. Nošení něčeho na hlavě může způsobit, že se vám bude potit čelo.
- Nechte akné přirozeně zahojit a vyhněte se vyskakování pupínků nebo dotýkání se jich. Ačkoli to může být lákavé, pohrávání si s akné může způsobit, že se bude držet déle. Nechte svou pokožku přirozeně hojit a pupínky si nikdy nepraskejte. Pokud tak učiníte, můžete si způsobit jizvy na kůži a zvýšit pravděpodobnost, že se vám akné v budoucnu vrátí.
Dodržujte pravidla péče o pleť
- Oplachujte si pleť alespoň dvakrát denně, zejména po pocení. Z umyvadla si pouštějte vlažnou vodu. Naberte vodu do dlaní a rozetřete si ji po obličeji. Poté si obličej otřete čistou žínkou. Tento postup provádějte alespoň dvakrát denně, aby se vám v pleti nehromadily oleje a nečistoty. Alespoň jedno z těchto mytí obličeje můžete provádět ve sprše. Po umytí šamponem a použití mýdla si jednoduše otřete obličej žínkou. Pokud chodíte běhat nebo sportujete, klidně si přihoďte další mytí po skončení pohybu. Očištění pokožky od potu je nejlepší způsob, jak zabránit zhoršení akné. Zpočátku může být těžké se k tomuto postupu přimět. Jakmile si zvyknete na mytí obličeje dvakrát denně, bude snadné tuto rutinu dodržovat!
- Jednou denně si obličej umyjte jemným čisticím prostředkem. Udělejte to po prvním denním mytí obličeje. Naneste čisticí prostředek na obličej. Poté konečky prstů vmasírujte čisticí prostředek do tváří, nosu, čela a brady. Opláchněte čisticí prostředek a po skončení si osušte obličej čerstvým ručníkem. Nepoužívejte čisticí přípravek častěji než jednou denně. Příliš mnoho čisticího prostředku může vaši pleť vysušit, což ji může podráždit a vést k dalšímu vzniku akné. Nikdy nepoužívejte čisticí prostředek na bázi alkoholu. Přípravky na bázi vody a oleje jsou však v pořádku.
- K odstranění přebytečné mastnoty použijte tonikum. Hledejte tonikum s kyselinou salicylovou nebo vilínem. Nastříkejte ho na vatový tampon nebo kuličku a lehce jím přetřete obličej, vyhněte se přitom očím, nosním dírkám a rtům. Než nanesete hydratační krém, nechte tonikum zaschnout.
- Naneste si hydratační krém, který obsahuje kyselinu salicylovou. Pokud jde o krémy, pleťové vody a hydratační krémy na obličej, hledejte organické výrobky s obsahem kyseliny salicylové. Kyselina salicylová čistí póry a přirozeně léčí záněty způsobené akné a podrážděním pleti. Kdykoli se vaše pleť vysuší nebo se začne olupovat, použijte pleťový krém nebo hydratační krém, abyste pleť doplnili a bojovali proti akné.
- Udržování suché pokožky bez olejů je nejlepší způsob, jak omezit výskyt akné. Bohužel, pokud je vaše pleť příliš suchá nebo se akné stává bolestivým, pravděpodobně bude lepší pleť hydratovat a ošetřovat.
Akné musíte léčit
- Natřete aloe vera na bolestivé akné a hlubší pupínky. Lahvičku aloe vera si můžete koupit v každém velkém obchodě nebo lékárně. Pokud vás akné bolí nebo cítíte, že se vám pupínek zarývá hluboko do kůže, vetřete kapku aloe vera o velikosti hrášku přímo do postiženého místa. Aloe vera je mentolová a zklidní bolest a pomůže zmírnit zánět způsobený akné. Aloe vera také pomůže vašim pórům dýchat. Dávejte si však pozor, abyste ji neaplikovali příliš blízko očí, protože výpary máty mohou způsobit, že vám oči budou slzet nebo budou podrážděné. Někteří lidé nejsou velkými fanoušky aloe vera. Pokud nemáte rádi mátový pocit, nezoufejte. Stejně dobře můžete k léčbě akné použít jiné produkty.
- Na mírné případy akné použijte přípravek na bázi tea tree oleje. I když výzkumy stále probíhají, je pravděpodobné, že tea tree olej je velmi vhodný na středně těžké formy akné. Má schopnost snižovat zánět, což může způsobit zmenšení a rozptýlení akné. Zakupte si organický hydratační krém s tea tree olejem jako hlavní složkou a rozetřete malou kapku přímo kolem akné, abyste snížili zánět. Vyvarujte se nanášení neředěného esenciálního oleje přímo na pokožku. Může to způsobit negativní reakci a akné se může zhoršit.
- Pro obnovu pleti vyhledejte výrobky s čištěným včelím jedem. Jedním z novějších objevů je, že čištěný včelí jed může snížit celkový dopad akné. Kupte si výrobek, který jako klíčovou složku používá čištěný včelí jed. Ručně si do pokožky vmasírujte kapku o velikosti hrášku a ošetřete si akné. Postupujte tak denně po dobu 3-6 týdnů, dokud se akné nezmizí. Pokud jste alergičtí na včely, nemůžete včelí jed používat. Očištěný včelí jed může znít trochu podivně, ale je to skvělá volba, pokud hledáte solidní přírodní léčbu!
- Po vyčištění akné se rozhodněte pro pleťové vody s vitaminem C, které pleť obnoví. Vitamin C má schopnost pomáhat pleti přirozeně se obnovovat, aniž by do ní vnášel syntetické chemické látky. Vyzvedněte si hydratační krém nebo pleťovou vodu na bázi vitaminu C online nebo v místní lékárně. Po odeznění záchvatů akné naneste na pokožku přípravek na bázi vitaminu C. Existují důkazy, že to zabrání tvorbě jizev a pomůže vaší pleti rychleji se vrátit k původní struktuře.
- Vyhněte se čisticím prostředkům na bázi alkoholu, abyste zachovali bezpečnost své pokožky. Jakýkoli čisticí prostředek nebo tonikum s obsahem alkoholu může vaši pokožku vysušit a zničit kožní buňky, proto je lepší se mu vyhnout. Pokud jde o lidové prostředky a tonika typu "udělej si sám", raději se držte regulovaných výrobků. Ve většině zemí jsou výrobky pro péči o pleť regulovány, ale cokoli, co si namícháte v kuchyni, může vaši pleť poškodit. Neexistují žádné důkazy o tom, že by jablečný ocet vyčistil akné. Rozhodně však vaši pleť vysuší, pokud se o nic jiného nesnažíte. Existují určité důkazy, že asprin může léčit akné, ale nebyl důkladně prozkoumán a v mnoha výrobcích péče o pleť se zatím nepoužívá. Med má protizánětlivé vlastnosti a může zmírnit některé bolesti způsobené akné. Neexistuje však žádný výzkum, který by naznačoval, že akné odstraňuje.
Bambucké máslo na léčbu akné
Rostlinné oleje a mezi nimi samozřejmě bambucké máslo, jsou stále více uznávány pro své účinky v boji s kožním onemocněním, podpory hojení ran a obnovu kožní bariéry.
Karité obsahuje hlavně triglyceridy, mastné kyseliny a nezmýdelnitelné látky, díky nimž má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Je výborným změkčovadlem a má výbornou vstřebatelnost do kůže, aniž by vytvářelo mastný omak. Podrobněji si vysvětlíme obsažené látky:
1. Triglyceridy jsou sloučeniny glycerinu a přirozeně se vyskytujících mastných kyselin. Tato sloučenina má výhody pro pokožku nebo pro produkty, které ji obsahují a to:
- Změkčující – Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, která zadržuje vlhkost, tudíž nedochází k vysychání pokožky.
- Antioxidační – Bojuje proti poškození kožních buněk z okolního prostředí. Poskytuje pokožce pružnost.
- Jako rozpouštědlo
- Zlepšuje vzájemnou vazbu složek v produktu.
2. Mastné kyseliny obsažené v karité - stearová, linolová, palmitová, olejová, arachidová, a další.
3. Vysoký podíl nezmýdelnitelných látek, až 10 %- Hlavními složkami jsou fenolické látky, vitamín E (tokoferol), látky působící jako UV filtry (deriváty kyseliny skořicové) a steroly.
Pokud vás benefity zaujaly, pojďme se blíže podívat, jak bambucké máslo správně nanášet na pokožku.
Před nanesením pokožku vyčistěte
Často je doporučováno si obličej nejprve umýt čistící emulzí nebo čistícím gelem. To odstraní veškerou odumřelou kůži, mastnotu a další nečistoty na pokožce. Někteří experti dokonce doporučují používat čistící produkty obsahující kyselinu salicylovou (hlavně v případě, pokud máte mastnější pleť). Mastnější pokožku mají hlavně dospívající, kteří jsou k ní mnohem náchylnější než dospělí lidé. Ti mají pleť naopak sušší, a proto používají spíše přípravky s menším množstvím účinných látek proti akné. Pokud chcete přírodní variantu čistícího produktu, vyrobte si bambucké mýdlo! To je vhodné hlavně pro ty, kteří jsou náchylnější na čistící emulze, které obsahují salicylovou kyselinu.
Aplikace bambuckého másla
Po vyčištění a vysušení pleti můžete aplikovat tenkou vrstvu bambuckého másla na místa, která jsou náchylná na akné. Udělejte to pomocí malé houbičky na make-up. Je to rozhodně lepší než použít své prsty. Mohli byste si totiž naopak pleť zanést bakteriemi a mastnotou. Jakmile karité na pleť nanesete, rozhodně se ho nedotýkejte. Někteří dermatologové často doporučují ponechat raw bambucké máslo na pokožce alespoň 8 hodin. Proto je nejlepší nanášet ho před spaním a nechat působit přes noc. Před ulehnutím ale chvíli počkejte, než se bambucké máslo vstřebá. Nechcete přeci spát na mastném polštáři. A po probuzení si můžete užívat krásně hebkou pokožku!
Účinky bambuckého másla na pleť
- Obsahuje vitamín A, který podporuje tvorbu kolagenu a je tudíž skvělým pomocníkem proti vráskám.
- Obsahuje vitamín E, který hydratuje pokožku, je antioxidantem, a navíc chrání pokožku proti slunečnímu záření.
- Je plné mastných kyselin (kyselina palmitová, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová a kyselina arachidová). Dělají pokožku hladší, pružnější a zdravější.
- Obsahuje kyselinu skořicovou, která bambuckému máslu dodává protizánětlivé účinky. Ta stejně jako vitamín E působí jako antioxidant, poskytuje UV ochranu, a dokonce přispívá k regeneraci buněk.
- Vyživuje, hydratuje (ideálně používejte po koupeli) a regeneruje (Pomůže s drobnými rankami, popáleninami nebo jizvičkami.)
- Má přírodní SPF prvek 3-4, takže vás chrání před sluníčkem.
- Má antibakteriální a protizánětlivé účinky – pomůže i proti odřeninám a po štípnutí hmyzem.
- Je skvělým změkčovadlem, používaným také na zjemnění mozolů nebo na suchou kůži na loktech!
- Nebojte se bambucké máslo použít i na mastnou či problematickou pleť. Neucpává póry a má protizánětlivé účinky.
- Doporučuje se i lidem s lupénkou, dermatitidou, atopickým ekzémem a dalšími kožními problémy.
- Je to univerzální kosmetický zázrak – lze ho použít na pleť, na pokožku, na vlasy, na nehty, prostě na vše, co vás napadne! Dokonce pomáhá i na artritidu!
Proč vybírat nerafinované bambucké máslo?
Dalším důvodem, proč je bambucké máslo výborné pro léčbu akné, je ten, že je bohaté na antibakteriální a protizánětlivé látky. Akné je oproti tomu bakteriálního a zánětlivého původu. Karité s tím může pomoci. Je ale velmi důležité používat nerafinované bambucké máslo, které si můžete zakoupit i u nás. Pokud použijete výrobek, který obsahuje nějaké chemické přísady, jako jsou barviva nebo vůně, může vám naopak pokožku podráždit. Raději tedy zkontrolujte složení výrobku, který právě používáte. Mohl by vás zajímat náš další článek o rozdílu mezi rafinovaným a nerafinovaným bambuckým máslem.
Recepty - přírodní kosmetika na akné
Pasta na akné
Jedná se o účinný, zklidňující a jemný způsob, jak zatočit s vašim akné. Naneste silnou vrstvu na místa, kde máte akné a ujistěte se, že opravu pokrýváte bezprostřední oblast kolem. Můžete nechat pastu působit přes noc a ráno ji smyjete nebo nechte působit alespoň 30 minut.
Ingredience:
- 60 gramů bambuckého másla Farm.inc
- 30 gramů oxidu zinečnatého – Výhody oxidu zinečnatého a jeho využití při výrobě domácí kosmetiky.
- 10 – 15 kapek esenciálního oleje z čajovníku
TIP: Přečtěte si náš článek o esenciálních olejích ať víte, jak si vybrat kvalitní do výroby kosmetiky.
Postup:
Vložte bambucké máslo do mísy a pomocí vidličky ho zpracujte na pastu. Přidejte esenciální olej z čajovníku a promíchejte. Pomalu přidávejte prášek oxidu zinečnatého. Doporučuji přesívat přes cedník, abyste se ujistili, že prášek neobsahuje žádné hrudky. Pořádně promíchejte a jakmile máte homogenní pastu, můžete použít.
Mýdlo z bambuckého másla
Toto tělové mýdlo zahrnuje slunečnicový olej i bambucké máslo, které poskytne super uklidňující ošetření vaší pokožce. Je hodně krémové, ale pěkně pění. Na pokožce budete cítit, že se mýdlo krásně vstřebává a vytváří ochrannou vrstvu proti vnějším vlivům.
Ingredience:
- ½ hrnku nerafinované bambucké máslo
- ½ hrnku slunečnicového oleje
- 1 hrnek tekutého kastilského mýdla
- 500 ml dávkovač na mýdlo
Postup:
Udělejte vodní lázeň a na mírném ohni rozpusťte pomalu bambucké máslo. Do dávkovače na mýdlo vlijte tekuté kastilské mýdlo, slunečnicový olej a rozpuštěné bambucké máslo. Nasaďte víčko od dávkovače a jemně, krouživými pohyby obsah promíchejte. Netřepejte, jinak aktivujete mýdlo a získáte hromadu bublin!
Jaké další produkty vyzkoušet při boji proti akné?
- Africké černé mýdlo | FARM.INC - Toto přírodní mýdlo se stalo známé díky tomu, že je prospěšné pro zmírnění problémů s akné, striemi a s problematickou pokožkou.
- Zinková mast s propolisem | Medarek - Mast kombinuje účinky klasické zinkové masti a propolisové tinktury. Při kožních problémech je mast vskutku všestranným pomocníkem. Certifikována pro děti od narození.
- Zinková mast 50ml | Medarek - Tradiční zinková mast netradičně z přírodních surovin. Při kožních problémech je zinková mast vskutku všestranným pomocníkem. Certifikována pro děti od narození.
- Konopná mast 60ml | ALMA - Tato konopná mast (jemné šlehané máslo) je vhodná pro citlivou, ekzematickou a velmi suchou pokožku. Je protizánětlivá a zmírní projevy ekzému, lupénky nebo akné. Je zcela bez esenciálních olejů.
- Odličovací emulze, Šípkové pohlazení | ALMA - Tato dvoufázová odličovací a čistící emulze pro suchou a citlivou pleť a oči dokonale vyčiští pokožku ráno i večer.