Jak poznat atopický ekzém u kojence?
Atopická dermatitida (atopický ekzém) je chronické onemocnění kůže. Je běžná u kojenců a dětí. Obvykle se poprvé objeví mezi 3. a 6. měsícem věku. Ekzém vzniká, když tělo vytváří příliš málo tukových buněk zvaných ceramidy. Pokud jich nemáte dostatek, vaše pokožka ztrácí vodu a je velmi suchá. Přečtěte si více o tom, co způsobuje ekzém. Častými příznaky jsou svědění, suchost a zarudnutí. Cílem léčby je zmírnit svědění a zánět kůže, zvýšit vlhkost a zabránit infekci. Pro zvládnutí tohoto onemocnění je důležité vyhýbat se spouštěčům. S přibývajícím věkem dítěte se obvykle zlepší nebo vymizí.
Atopický ekzém u novorozence - příznaky
Příznaky mohou přicházet a odcházet, nebo se mohou vyskytovat většinu času či po celou dobu. Postižena může být jakákoli část těla. U dětí příznaky obvykle postihují obličej, krk, pokožku hlavy, lokty a kolena. U dětí příznaky obvykle postihují kůži uvnitř loktů, na zadní straně kolen, po stranách krku, kolem úst a na zápěstích, kotnících a rukou.
Příznaky se mohou u každého dítěte projevovat trochu jinak. Mohou zahrnovat:
- suchá, šupinatá kůže,
- silné svědění,
- zarudnutí a otok,
- ztluštělá kůže,
- bledá kůže na obličeji,
- malé, vystouplé hrbolky, které se mohou při poškrábání zkrabatit a vytékat z nich tekutina,
- drsné hrboly na obličeji, horních částech paží a stehnech,
- ztmavlá kůže na očních víčkách nebo v okolí očí,
- kožní změny v okolí úst, očí nebo uší,
- zvednuté, červené oblasti (kopřivka).
Příznaky atopické dermatitidy se mohou podobat jiným zdravotním potížím. Určitě navštivte se svým dítětem lékaře, aby stanovil diagnózu. Lékaři k diagnostice používají:
- Krevní testy. Krev vašeho dítěte může být vyšetřena na hladinu imunoglobulinu E (IgE). IgE je uvolňován imunitním systémem těla. Je vysoká u většiny dětí s alergiemi a s atopickou dermatitidou. Mohou být provedeny i další krevní testy.
- Kožní testy. Kožní testy mohou být provedeny ke kontrole alergií nebo jiných kožních onemocnění.
Jak poznat atopický ekzém?
Ekzém nevypadá u každého dítěte stejně. U dětí se světlou kůží se obvykle projevuje jako skvrny červené kůže. U dětí s tmavší kůží může vyrážka vypadat fialově, hnědě nebo šedě. U dětí s tmavou kůží může být ekzém hůře viditelný. Tyto skvrny jsou téměř vždy suché, svědivé a drsné. Děti mohou mít toto onemocnění téměř kdekoli na těle. Nejčastěji postihuje tváře a klouby rukou a nohou.
Ekzém u kojenců obvykle začíná jako suchá, šupinatá a svědivá kůže, především na tvářích a pokožce hlavy. Může být také zarudlá, šupinatá a mazlavá. Svědění má tendenci přicházet a odcházet. U starších dětí se často objevují svědivé, červené a šupinaté vyrážky v kožních záhybech, jako jsou záhyby kolen a loktů. Ekzém se může objevit také na krku, zápěstí, kotnících, nohou a v záhybu hýždí.
Je snadné zaměnit dětský ekzém (nazývaný také kojenecký ekzém nebo atopická dermatitida) s kolébkovou čepičkou neboli seboroickou dermatitidou. Existuje však několik zásadních rozdílů. Kolébková čepička je mnohem méně svědivá a podrážděná. Obvykle vymizí do 8 měsíců věku a obvykle se objevuje na pokožce hlavy, po stranách nosu, na očních víčkách a obočí a za ušima.
Atopický ekzém – příčiny
Lékaři přesně nevědí, co atopickou dermatitidu způsobuje. Mnozí se však domnívají, že za ni může kombinace genetiky a faktorů životního prostředí. Vědci se domnívají, že k pravděpodobnosti vzniku ekzému přispívají genetické mutace týkající se imunitního systému a funkce kožní bariéry. Mezi další faktory, které přispívají k rozvoji atopického ekzému, patří faktory životního prostředí a místo, kde člověk vyrůstá. Kromě toho vědci zkoumají roli kožního mikrobiomu a to, jak různé bakterie, viry a kvasinky chrání před příznaky ekzému nebo k nim přispívají.
Hlavní faktory způsobující atopický ekzém
Geny. Tento kožní problém se může přenášet z rodičů na dítě. Pokud má ekzém jeden z rodičů, je mnohem pravděpodobnější, že ho bude mít i dítě.
Problém s kožní bariérou. Příčinou mohou být také problémy s kožní bariérou, která propouští vlhkost a bakterie dovnitř.
Imunitní systém. Ne zcela vyvinutý imunitní systém může mít vliv na to, jakou ochranu může kůže poskytnout.
Vnější faktory. Mezi ně patří pobyt v zimním počasí, používání horké vody ke koupání, používání konvenčního mýdla, pobyt v suchých a horkých teplotách a některé chemické látky (např. v čistících prostředcích, přípravcích na nádobí,…).
Co na atopický ekzém u miminka?
Identifikujte spouštěče ekzému vašeho dítěte. Některé děti jsou k rozvoji ekzému náchylnější než jiné, protože má silnou genetickou složku. Pokud však budete dávat pozor, pravděpodobně si všimnete, že určité věci v prostředí dočasně zhoršují nebo vyvolávají vzplanutí ekzému vašeho dítěte. Mezi nejčastější spouštěče, na které je třeba dávat pozor (a kterým je třeba se pokud možno vyhnout), patří:
Mýdla a čisticí prostředky. Pokud si všimnete, že je to pro vaše dítě spouštěč, používejte jemná, neparfémovaná mýdla a čisticí prostředky určené speciálně pro děti s citlivou pokožkou, abyste minimalizovali podráždění.
Sledujte jídelníček svého dítěte, zda není alergický na potraviny. Ačkoli je vztah mezi spouštěcími faktory stravy a ekzémem sporný, existuje podezření, že potravinové alergie a citlivost mohou být u některých dětí spouštěčem vzplanutí ekzému. Mezi běžné problematické potraviny patří mléčné výrobky, pšenice, sójové výrobky, vejce, ořechy a semena. Zkuste z jídelníčku svého dítěte postupně vyřadit běžné problematické potraviny a uvidíte, zda se ekzém zlepší. Pokud chcete určit konkrétní spouštěč, je důležité vyřadit vždy jen jednu skupinu potravin, abyste zjistili, která z nich je konkrétně problematická (mějte na paměti, že je možné, aby vaše dítě mělo více než jednu potravinovou alergii nebo přecitlivělost). Navštivte svého lékaře, aby potvrdil, zda vaše dítě trpí potravinovou alergií. Lékař vám může nařídit krevní testy nebo vás doporučit k alergologovi, který vám pomůže určit, zda má vaše dítě alergii na určité potraviny.
Dejte dítěti krátkou vlažnou koupel. Nejlepší je použít vlažnou, nikoli horkou vodu, protože horká voda může přispět k vysušení pokožky, což ekzém zhoršuje. Také kratší koupele (ideálně kratší než 10 minut) jsou lepší než delší, protože dlouhodobé působení teplé vody také snižuje přirozenou vlhkost pokožky. Dítě byste měli koupat každé dva až tři dny. Po koupání dítě jemně osušte ručníkem. Neotírejte, protože to může zhoršit podráždění kůže a zhoršit ekzém. Můžete také zkusit přidat do koupele dítěte výrobky na namáčení z ovesných vloček, které mohou pomoci zmírnit svědění. Vyhněte se používání voňavých pěn do koupele. Držte se jemných produktů, které jsou vyrobeny pro děti s citlivou pokožkou.
Používejte hydratační krém. Nezapomeňte jednou denně nanést hydratační krém, abyste udrželi přirozenou vlhkost pokožky, a nanášejte jej i po koupání. Mezi příklady dobře fungujících hydratačních krémů patří BIO bambucké máslo nebo zinková mast či zinková mast s propolisem (i když zinek lehce pokožku vysouší, střídejte s čistým bambuckým máslem). Bambucké máslo krásně zvlhčuje pokožku a dodává jí vitamíny a přírodní antioxidanty.
Oblékejte dítě do volného oblečení. Těsné oblečení může být dráždivé, proto je dobré umožnit pokožce lépe dýchat volným oblečením. Vyvarujte se také oblékání dítěte do příliš mnoha vrstev oblečení nebo přehřívání dítěte, protože pocení z nadměrného oblečení může zhoršit svědění a ekzém.
Zkuste zvlhčovač vzduchu. Protože se ekzém zhoršuje při suché pokožce, může zvlhčovač vzduchu snížit výskyt ekzému u vašeho dítěte. Zvlhčovač můžete zkusit zapnout na noc ve stejné místnosti, kde spí vaše dítě. Používání zvlhčovače vzduchu je nejdůležitější v suchém podnebí nebo během chladného a suchého počasí.
Zkraťte dítěti nehty, abyste omezili škrábání. Ekzém je svědivá vyrážka a škrábání ji jen zhoršuje. Proto udržujte nehty svého dítěte krátké, abyste snížili dopad případného škrábání. Pokud je ekzém obzvláště silný, můžete dítěti přes den na ruce nasadit palčáky nebo rukavice, aby se nemohlo škrábat. Dalším ochranným opatřením je přikládání vlhkých obvazů na místa ekzémové vyrážky. Přikládání vlhkých obvazů pomáhá udržovat pokožku vlhkou a také ji chrání před tím, aby se dítě snažilo škrábat. Nezapomeňte obvazy měnit každých osm hodin. Určitě se zeptejte svého lékaře, jak vlhké obvazy pro vaše dítě používat.
Navštivte lékaře. Přestože je ekzém velmi častý, navštivte lékaře nebo pediatra, abyste se ujistili, že se jedná skutečně o diagnózu vašeho dítěte, a abyste vyloučili, že se nejedná o nic vážnějšího. Lékař vám také může navrhnout lékařskou léčbu, pokud samotná opatření v oblasti životního stylu nepostačují ke zvládnutí ekzému vašeho dítěte.
Zdroje
Children´s National – Dětský atopický ekzém (anglicky)
WebMD – Má mé dítě atopický ekzém? (anglicky)
Medical News Today – Co je dětský ekzém? (anglicky)
Mayo Clinic – Atopický ekzém (anglicky)
UpToDate – Atopický ekzém (anglicky)