Lipidy v krvi a kůži
Lidé používali kosmetiku již od dob raných civilizací a výrobky se získávaly z přírodních látek (mléko, květy, ovoce, semena, zelenina atd.) a minerálů (jíl, popel atd.). Kosmetické výrobky se používaly k čištění, parfemaci, prevenci tělesného zápachu a k udržování a ochraně pokožky a zubů v dobrém stavu. Kosmetika je definována jako jakýkoli přípravek určený k použití na tělo za účelem čištění, parfemace, zkrášlení, navonění a podpory dobré pohody, aniž by byla ovlivněna struktura nebo funkce těla. Kosmetika označuje všechny výrobky a látky používané k čištění těla a pokožky, aby byla přitažlivější a krásnější. Záměrem používání kosmetiky je chránit lidské tělo před škodlivými vlivy prostředí, procesem stárnutí a udržovat a měnit vůni a vzhled těla. Složky vonných látek, zvlhčujících látek, zvláčňujících látek, lešticích prostředků, pleťových vod, krémů atd., se v kosmetice a výrobcích osobní péče získávají z přírodních a chemických zdrojů. Kosmetické přípravky, které ovlivňují funkci a strukturu lidské kůže, jako jsou opalovací krémy nebo šampony proti lupům, jsou považovány za léčiva. Přidané chemické látky v podobě konzervačních látek a vonných látek však mohou být nebezpečné a někdy jsou z důvodu obav o zdraví zakázány. Proto roste poptávka a povědomí o používání složek z přírodních zdrojů, jako jsou biomolekuly a makromolekuly z rostlin, zvířat a mořských zdrojů. Příznivé účinky podporované použitím látek bohatých na lipidy do receptur různých výrobcích péče o pokožku jsou považovány za užitečné složky. Kosmeceutické přípravky obsahují přírodní složky ve výrobcích, jako jsou krémy, pleťové vody, masti a požitelné kosmetické přípravky ve formě tekutin, tablet a funkčních potravin. Tyto výrobky obsahují složky nebo živiny, o nichž se předpokládá, že podporují zdravou pokožku, vlasy a nehty, a mohou zahrnovat vitaminy, minerály, rostlinné výtažky a antioxidanty.
Co jsou lipidy?
Lipidy (řecky "lipos") jsou přírodní sloučeniny, které zahrnují mastné kyseliny a jejich deriváty a hrají klíčovou roli ve struktuře a metabolismu všech živých organismů. Lipidy jsou rozmanitou a odlišnou skupinou přírodních organických sloučenin, které se nacházejí v rostlinách, živočiších a mikroorganismech. Pro živé organismy jsou nepostradatelné. Tvoří jednu ze tří velkých tříd potravinových produktů včetně bílkovin a sacharidů, které lidé a zvířata konzumují. Jsou hlavní složkou struktury buněčných membrán (fosfolipidy a deriváty cholesterolu) a slouží jako důležitý zdroj a zásobárna energie (triglyceridy). V těle rozpouští lipofilní vitamíny A, D, E a K, které může organismus využívat právě díky lipidům.
Lipidy - rozdělení
1) Jednoduché lipidy
- Acylglyceroly: alkohol tvoří glycerol: nasycené (tuky) - pevné, živočišného původu, nenasycené (oleje) kapalné, rostlinného původu; hydrogenací, takzvaným ztužováním se nasytí násobné vazby kyseliny (které jsou jinak náchylné k oxidaci, tedy žluknutí) a vzniká ztužený tuk..
- Vosky: alkoholem není glycerol, ale například cetylalkohol, myricylalkohol – příkladem může být včelí vosk, nebo ovčí lanolin, často také pokrývají plody rostlin.
2) Složené lipidy
- Sfingolipidy: Ceramidy, fosfosfingolipidy a glykosfingolipidy (cerebrosidy a gangliosidy).
- Glykolipidy: Galaktolipidy, sulfolipidy a glykosfingolipidy.
- Lipoproteiny: Chylomikrony, HDL (lipoproteiny s vysokou hustotou), VLDL (lipoproteiny s velmi nízkou hustotou), LDL (lipoproteiny s nízkou hustotou).
- Fosfolipidy: Tvoří dvojvrstvu buněčné membrány.
3) Odvozené lipidy
Jsou to látky lipidické povahy, které ale nemohou být svojí strukturou zařazeny mezi lipidy.
- Steroidy,
- karotenoidy,
- lipofilní vitamíny,
- prostaglandiny.
Lipidy - funkce
Lipidy obsažené v kosmetických přípravcích určených k aplikaci na lidskou pokožku chrání a zlepšují vzhled těla, vytvářejí na pokožce ochrannou bariéru, chrání ji před vnějšími škodlivými látkami a pomáhají ji udržovat hydratovanou a jemnou. Mastné kyseliny běžně používané jako složky kosmetických přípravků jsou směsí triglyceridů nasycených a nenasycených mastných kyselin. V konvenčních kosmetických emulzích, které tvoří většinu výrobků osobní hygieny, jsou hlavními přítomnými složkami lipidy (rostlinné oleje, mastné kyseliny atd.) nebo jejich deriváty (emoliencia, emulgátory). V posledních letech se komplexní lipidy používané v kosmetických přípravcích často získávají z rostlinného nebo biotechnologického původu, což umožňuje podporovat pěstování olejnin a vyvíjet nové techniky a metody extrakce. Mastné kyseliny jsou důležité pro udržení struktury a funkce vnější vrstvy kůže neboli epidermis, která obsahuje glykolipidy, mezibuněčné lipidy a lipidový plášť kůže nazývaný přirozený hydratační faktor.
Lipidy v mezibuněčné síti spojují vnější vrstvu kůže (epidermis), zajišťují její soudržnost, schopnost chránit kůži před xenobiotiky (látky, které se přirozeně v organismu nevyskytují – léčiva, jedy, chemikálie,…) a tvoří bariéru proti ztrátě vody. Hlavními mastnými kyselinami přítomnými v kosmetice jsou nenasycené mastné kyseliny v triglyceridech, zejména kyselina linolová (omega-6) a kyselina α-linolenová (omega-3). Pro péči o pokožku jsou nejdůležitější oleje s vysokým obsahem omega-6 a omega-3, které zabraňují vzniku ekzémů.
Ceramidy v kosmetice
Lipidy přítomné v epidermis jsou obecně ceramidy (sfingolipidy) a esenciální mastné kyseliny. Kyselina linolová je základní složkou esenciálních mastných kyselin v ceramidech, kterých s věkem v epidermis ubývá, což způsobuje citlivost a drsnost pokožky. Epitelové buňky (keratinocyty) tvořící převážnou část epidermis neprodukují vitamin D (D6, D5) a nedochází k přeměně kyseliny linolové a kyseliny alfa-linolenové. Proto je aplikace esenciálních mastných kyselin na kůži ve formě produktů péče o pokožku důležitá pro funkci a vzhled kůže. Hydratačních a zvláčňujících vlastností pokožky a vlasů se dosahuje použitím olejů ze semen rostlin bohatých na mastné kyseliny, které snižují ztrátu vody z pokožky.
Oleje pocházející z rostlin jsou obecně považovány za zdravější ve srovnání s živočišnými tuky díky obsahu prospěšných FA. V poslední době roste zájem o využití olejů získaných z ořechů (máslovník africký, mandle, pistácie, vlašské ořechy), rostlin (brutnák lékařský, prvosenka, perilla), semen ovoce (třešně, bobuloviny) a zeleniny (mrkev), a to jak pro přímou spotřebu, tak pro produktů péče o pokožku. Rostlinné oleje a másla se úspěšně používají v kosmetice díky svým změkčujícím a vyhlazujícím vlastnostem, pro které jsou klasifikovány jako emoliencia. Zabraňují ztrátě vody a vytvářejí na epidermis ochrannou vrstvu změkčující vnější vrstvu kůže a snižující zánětlivost pokožky. Kromě toho hrají v těle důležitou fyziologickou roli, zejména při syntéze eikosanoidů neboli "lokálních hormonů" (prostaglandinů, prostacyklinů, tromboxanů a leukotrienů). Nedostatek mastných kyselin a lipidů tedy významně ovlivňuje křehkost cév, snižuje imunitní funkce, zasahuje do procesu srážení krve a zvyšuje možnost vzniku aterosklerózy. Oleje se navíc zabudovávají do buněčných membrán a regenerují poškozenou lipidovou bariéru epidermis omezující ztráty vody. Nenasycené mastné kyseliny vykazují výrazné hojivé účinky na dermatózy (nemoci kůže), jako jsou atopické záněty kůže, a používají se v krémech, emulzích, kosmetických mlékách, mastech, vlasových kondicionérech, kosmetických maskách, rtěnkách, koupelových tekutinách, lacích na nehty atd. Nedostatek mastných kyselin proto může mít za následek nadměrnou suchost pokožky, která vede k různým zdravotním a lékařským problémům. Použití lipidů jako kosmetických ingrediencí tedy dokládá jejich význam pro péči o pokožku a vlasy.
Zvýšené lipidy v krvi
Tuky v krvi se nazývají lipidy. Lipidy se v krvi spojují s bílkovinami a vytvářejí lipoproteiny. Lipoproteiny vytvářejí energii pro vaše tělo, takže jsou důležité pro buňky ve vašem těle. V krvi se vyskytují tři druhy lipoproteinů (nazývaných také cholesterol): cholesterol s vysokou hustotou (zkráceně HDL), cholesterol s nízkou hustotou (nazývaný také LDL) a cholesterol s velmi nízkou hustotou (VLDL). Cholesterol s vysokou hustotou se někdy nazývá "dobrý cholesterol", protože zabraňuje hromadění cholesterolu v tepnách. LDL lze považovat za "zlý" cholesterol, protože jeho vysoká hladina může zvyšovat riziko infarktu nebo mrtvice.
Normální hladina celkového cholesterolu je 200 mg na dL nebo méně.
Pokud je vám více než 20 let, měli byste si nechat změřit hladinu cholesterolu v krvi. Pokud je hladina cholesterolu vysoká, lékař vám doporučí léčbu a bude vám cholesterol každou chvíli překontrolovat.
Často nejsou žádné příznaky. Bez krevního testu nemusíte vědět, že máte vysokou hladinu tuků v krvi, dokud nedostanete infarkt nebo mrtvici. Někteří lidé s vysokou hladinou lipidů mají na kůži nažloutlé tukové boule.
Způsoby, jak snížit hladinu lipidů, jsou jíst méně tuku, pravidelně cvičit a zhubnout, pokud máte nadváhu. Pokud kouříte, přestaňte kouřit. Pokud tyto kroky nesníží hladinu ,,zlého“ cholesterolu dostatečně, může vám lékař nařídit, abyste užívali léky na odstranění lipidů z krve.
Aerobní cvičení, jako je chůze, běh, jízda na kole a plavání, jsou dobrým způsobem, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi. Cvičení také snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi a úroveň stresu. Pokud vážíte příliš mnoho, aerobní cvičení vám pomůže spálit kalorie. To vám pomůže zhubnout. Aerobní cvičení by se mělo provádět pravidelně: vypracujte se na cvičení po dobu 30 minut čtyřikrát nebo pětkrát týdně. Můžete také cvičit kratší dobu, například 10 až 15 minut. Pokud však cvičíte pouze 10 až 15 minut v kuse, musíte cvičit častěji než čtyřikrát nebo pětkrát týdně.
Zdroje
BioMed Central - Formulace na bázi lipidů v kosmetických přípravcích a biofarmaceutikách (anglicky)
Multidisciplinary Digital Publishing Institute - Lipidy z mikrořas pro kosmetiku (anglicky)
American Family Physician - Snížení hladiny lipidů v krvi (anglicky)
WikiSkripta – Lipidy