Prasklý koutek: Domácí přírodní léčba
S prasklými koutky se setkal asi každý z nás. Praskliny v koutcích úst mohou být bolestivé, svědit, dokonce i ztěžovat jídlo a pití. Popraskané koutky úst může způsobit několik vlivů, například chladné počasí, nedostatek vitamínů, bakteriální nebo kvasinková infekce nebo jiná nemoc. Praskliny v koutcích úst se můžete nejprve pokusit vyléčit pomocí léčby přímo doma a změnou stravy. Pokud je váš případ závažný nebo domácí léčba nezabírá, může vám lékař pomoci s léčbou příčiny.
Prasklý koutek - příčina
Sliny se hromadí v koutcích úst a způsobují suchost. Velmi suchá kůže v této oblasti může vést ke vzniku angulární cheilitidy. Časem může suchá kůže popraskat. Někdy se do trhlinek dostanou bakterie nebo plísně, které mohou způsobit zánět nebo infekci.
Mezi příčiny suchých a popraskaných koutků rtů, které mohou vyvolat angulární cheilitidu, patří např:
- Atopická dermatitida nebo ekzém.
- Nevyhovující zubní náhrady.
- Slintání během spánku.
- Plísňové nebo kvasinkové infekce v ústech, například afty.
- Špatně seřízené zuby.
- Kožní alergie.
- Cucání palce nebo dudlíku.
- Nošení obličejové masky.
Co na prasklý koutek: zkuste domácí lokální léčbu
1) Pořiďte si balzám na rty obsahující vitamin E a bambucké máslo
Při výběru balzámu na rty, který vám pomůže zahojit a zklidnit prasklinky v koutcích úst, se zaměřte na vyhledání balzámu s obsahem vitaminu E, bambuckého másla nebo nejlépe obojího. Jak vitamin E, tak bambucké máslo jsou oblíbenými složkami balzámů na rty, a to z dobrého důvodu – jedná se o vysoce hydratační složky, které mohou při popraskaných rtech působit i hojivě. Podobně jako vazelína a kokosový olej pomáhá bambucké máslo vytvářet bariéru mezi slinami a pokožkou. Vitamin E pomáhá předcházet vzniku prasklin a zklidňuje je. Může také pomoci chránit vaši pokožku před sluncem, které může prasklinky v koutcích úst zhoršit. Používejte balzám na rty s ochranným faktorem 15 nebo vyšším, který pomáhá chránit pokožku před poškozením UV zářením.
2) Prasklé místo potřete kokosovým olejem, který pokožku hydratuje
Na praskliny v koutcích úst naneste kapku tekutého nebo tuhého kokosového oleje o velikosti prstu. Stejně jako bambucké máslo je i použití kokosového oleje poměrně dostupným způsobem, jak pomoci při hojení prasklin v koutcích úst. Kokosový olej je obecně bezpečné používat tak často, jak je potřeba, aby pomohl zacelit praskliny v koutcích úst. Pokud máte mastnou nebo aknózní pleť, snažte se aplikaci kokosového oleje omezit pouze na popraskanou pokožku. Kokosový olej, oproti bambuckému máslu, může ucpávat póry a způsobovat vyrážky.
3) K hojení a zklidnění popraskaných úst použijte vazelínu
Použijte čistou, novou nádobu s vazelínou, abyste se vyhnuli bakteriím, a potírejte malé množství na praskliny v koutcích úst tak často, jak je potřeba. Vazelína vytvoří bariéru mezi pokožkou a slinami a ochrání vaše ústa před nadměrnou vlhkostí a pozdějším extrémním vysušením. Neexistuje žádné pevné pravidlo o tom, kolik a jak často si můžete a máte mazat praskliny v ústech vazelínou. Pro začátek však naneste kapku o velikosti prstu a používejte ji tak často, jako byste používali jakoukoli kapesní mast. Alergie jsou sice možné, ale vzácné, vazelína je obecně bezpečná bez ohledu na příčinu nebo stav, takže je skvělou volbou pro každého, kdo se potýká s prasklinami v koutcích úst a nepomůže bambucké máslo či kokosový olej.
Léčba prasklých koutků změnou stravy
1) Zařaďte do svého jídelníčku více potravin bohatých na železo
Jedním z běžných základních onemocnění, která mohou způsobovat praskliny v koutcích úst, je nedostatek železa. Zařazením většího množství železa do stravy můžete pomoci prasklinkám v koutcích úst k rychlejšímu hojení a také jim v budoucnu předcházet. I když se to u jednotlivých osob může lišit, obecně platí, že doporučený denní příjem železa je 18 mg. Mezi potraviny bohaté na železo patří korýši, špenát, luštěniny, červené maso, dýňová semínka, quinoa, krůtí maso, brokolice a hořká čokoláda.
2) Zařaďte do svého jídelníčku potraviny obsahující vitamin B
Pokud máte prasklinky v koutcích úst, zařazení většího množství potravin bohatých na vitamin B může pomoci vaší pokožce se zahojit a bojovat s případnou infekcí. Vitamin B hraje zásadní roli jak v boji s infekcemi, tak v udržování zdravé pokožky, což obojí může způsobovat praskání koutků úst. Existuje 8 vitaminů skupiny B, včetně vitaminů B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, biotinu, kyseliny listové a B-12. Doporučená denní dávka se liší v závislosti na druhu vitaminu a vašich individuálních potřebách. Proto je nejlepší obměňovat svůj jídelníček a zařadit do něj potraviny bohaté na více vitaminů skupiny B. Příkladem potravin bohatých na různé vitaminy skupiny B je losos (B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, B-12), vejce (B-2, B-5, biotin, kyselina listová a B-12) a potravinářské kvasnice (B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, kyselina listová a B-12).
3) Zařaďte do svého denního jídelníčku více zinku
Nedostatek zinku může vést k praskání v koutku úst, proto je důležité zařadit ho do svého jídelníčku. Snažte se, abyste měli denně přibližně 11 mg zinku, pokud jste muž, a 8 mg, pokud jste žena, abyste si udrželi zdraví. Jezte potraviny, jako jsou obohacené obiloviny, hovězí maso, korýši a kuřecí maso, protože všechny jsou dobrými zdroji tohoto minerálu. Pokud nejste schopni dosáhnout doporučené denní dávky, můžete také užívat doplňky zinku.
4) Jezte jogurt v případě, že vaše popraskaná ústa jsou způsobena infekcí
Jednou z nejčastějších příčin prasklin v koutcích úst je infekce. I když pouze lékař může plně určit, zda máte infekci a jaký typ infekce, můžete začít léčit infekci a praskliny v koutcích úst tím, že budete denně jíst 4 čajové lžičky (20 ml) jogurtu. Jogurt může pomoci léčit jak kvasinkové infekce, tak bakteriální infekce. Hledejte jogurt, který obsahuje živé aktivní kultury, například probiotika.
Nehojící se koutky
- V případě závažných příznaků nebo pokud domácí léčba nezabírá, navštivte lékaře. Pokud se praskliny v koutcích úst nezačnou zlepšovat do 1 týdne nebo pokud máte závažné příznaky, jako je pálení, extrémní bolest rtů nebo červené či fialové skvrny kolem úst, kontaktujte svého lékaře a domluvte si schůzku. Může se totiž jednat o cheilitidu, zánětlivé onemocnění postihující kožní i slizniční část rtu. I když praskliny v koutcích úst lze často léčit doma, ne vždy tomu tak je. Váš lékař může diagnostikovat všechny základní příznaky, které můžete mít, a pomoci vám praskliny v koutcích úst účinně léčit.
- Pokud jsou praskliny v ústech způsobeny kvasinkami, vyzkoušejte krém proti plísním. Pokud lékař zjistí, že praskliny v koutcích úst jsou způsobeny kvasinkovou infekcí, pravděpodobně vám předepíše krém proti plísním nebo doporučí volně prodejnou variantu. Množství a četnost používání protiplísňových krémů závisí na závažnosti vašeho stavu a také na typu krému. Proto dbejte na to, abyste se řídili pokyny uvedenými na etiketě nebo konkrétními pokyny, které vám dal lékař. Ve většině případů vám lékař doporučí protiplísňový krém, který obsahuje ketokonazol, účinnou látku, která je obzvláště užitečná při plísňových infekcích v ústech.
- Pokud máte bakteriální infekci, pořiďte si lokální steroidní krém. Pokud jsou praskliny v koutcích úst způsobeny bakteriální infekcí, může vám lékař doporučit lokální steroidní krém. Pokud je infekce závažná, může vám lékař předepsat steroidní krém. V méně závažných případech vám lékař pravděpodobně doporučí volně prodejný hydrokortizonový steroidní krém. Při aplikaci lokálního steroidního krému dbejte na to, abyste se řídili pokyny lékaře.
- Pokud je příčinou bakteriální infekce, nechte si předepsat antibiotika. Pokud jsou praskliny v koutcích úst způsobeny bakteriální infekcí a lokální léčba je více než týden neúčinná, lékař vám pravděpodobně předepíše perorální antibiotikum. Typ antibiotika, stejně jako četnost užívání léku, se bude lišit v závislosti na vašem základním onemocnění, proto se ujistěte, že dodržujete pokyny uvedené na léku. Antibiotika mohou způsobit některé nežádoucí účinky, například vyrážku, závratě, nevolnost, průjem nebo kvasinkovou infekci. Pokud se u vás některý z těchto nežádoucích účinků objeví, kontaktujte svého lékaře.
- Nechte si znovu nasadit zubní náhradu nebo rovnátka. Pokud máte zubní náhradu, rovnátka nebo jinou ústní protézu, která způsobuje nadměrnou tvorbu slin, požádejte svého lékaře nebo zubního lékaře o její opětovné nasazení. Špatně padnoucí zubní náhrada v ústech může způsobit, že se nadbytečné sliny zdržují v koutcích úst, což má za následek suchost a praskání, jakmile se sliny odstraní. Váš zubní lékař by měl být schopen vám zubní kus znovu nasadit tak, aby byl pohodlný a umožnil zmírnění vašich příznaků. K nadměrnému množství slin často dochází, když se zubní kusy, například zubní náhrady, časem uvolní. Abyste tomu předešli, nechte si alespoň jednou ročně zkontrolovat, zda Vám zubní náhrada dobře sedí.
- Požádejte svého lékaře, aby zkontroloval, zda se nejedná o základní onemocnění. Lidé s cukrovkou nebo oslabeným imunitním systémem v důsledku nemoci mají větší pravděpodobnost, že budou mít suchá a popraskaná ústa. Pokud se vám praskliny v koutcích úst objevují často a/nebo běžná léčba příliš nezabírá, požádejte lékaře, aby vás vyšetřil na základní onemocnění.
Více o popraskaných rtech se můžete dozvědět v článku o suchých a popraskaných rtech.
Zdroje
Healthfully - Domácí prostředky pro praskliny v koutcích rtů (anglicky)
Healthline - Angulární cheilitida (anglicky)
Healthline - 12 zdravých potravin s vysokým obsahem železa (anglicky)
Medical news today - Vše, co potřebujete vědět o angulární cheilitidě (anglicky)
American academy of Dermatology - 5 způsobů použití vazelíny pro péči o pleť (anglicky)
Cleveland Clinic - Angulární cheilitida (anglicky)