Strie na stehnech
Strie jsou typem poškození kůže neboli jizvy, která vzniká, když se kůže buď rychle natáhne, nebo smrští. Lékařský termín pro strie je striae. U mnoha lidí se na vnitřní a vnější straně stehen objevují strie. Vznikají, když se kůže roztáhne v důsledku přibývání na váze, růstu svalů nebo zdravotních potíží, a obvykle časem zmizí. Strie jsou velmi časté a jsou normální součástí života, zejména v období dospívání a těhotenství. Nepředstavují žádné zdravotní riziko a není nutné se jich lékařsky zbavovat. Některým lidem se však nelíbí, jak strie vypadají, a raději jejich vzhled redukují pomocí krémů, světelné terapie a lékařských zákroků.
Jak vypadají začínající strie?
Strie se často objevují jako vyvýšené pruhy na kůži. Strie se objevují jako dlouhé, tenké jizvy na kůži a v průběhu času často mění barvu a výraznost. Na stehnech se strie často nejprve objevují jako vyvýšené růžové nebo fialové lineární pruhy na kůži. Strie se tvoří v úhlu 90 stupňů ke směru, kterým se kůže natahuje.Během několika následujících měsíců nebo let se tyto strie změní na bílé nebo stříbrné jizvy.
Strie se liší barvou v závislosti na tom, jak jsou staré. Mohou se také lišit velikostí. V dřívějších stadiích se mohou strie na stehnech jevit jako červené nebo fialové. Když se kůže z vaší střední vrstvy natrhne, oblast se ztenčí. Znaménko může být červené, protože pod kůží jsou nyní vidět krevní cévy. Tyto cévy usnadňují ošetření strií v této fázi.
Časem se cévy zúží a způsobí, že strie změní barvu. Značky, které byly dříve červené, se mohou změnit na barvu kůže, stříbrnou nebo bílou. Tyto strie se ošetřují obtížněji.
Strie mohou být na dotek bolestivé. Mohou také svědit, protože se vaše kůže snaží sama obnovit. Pokud se u vás objeví jakékoli zhoršující se příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc. Může se jednat o příznak vyrážky nebo jiného zdravotního stavu.
Strie na stehnech v těhotenství
Strie se běžně objevují na vnitřní straně stehen po pubertě, přibírání na váze nebo těhotenství. Mohou být nevzhledné, ale jsou neškodné. Existují léčebné postupy, které zmírňují jejich vzhled, nicméně nikdy nemusí zcela zmizet.
Strie na vnitřní straně stehen obvykle nepředstavují zdravotní problém. Pokud se u vás vedle strií začnou objevovat nepravidelné příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc. Může se jednat o příznak závažnějšího zdravotního stavu.
Během těhotenství je u mladých žen riziko vzniku strií vyšší než u starších žen. Vědci také prokázali, že těhotné ženy, které mají velký obvod břicha v důsledku velké velikosti plodu, jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku strií.
Strie na stehnech – příčiny
Strie vznikají, když se střední vrstva kůže, nazývaná dermis, roztáhne. Na stehnech se objevují buď tehdy, když člověk přibere na váze nebo na svalech kolem stehen, nebo když v této oblasti zhubne. Strie na stehnech může způsobit také růstový spurt a těhotenství.
Mezi běžné příčiny vzniku strií patří:
- růstový spurt,
- hubnutí nebo přibírání na váze,
- těhotenství,
- cvičení, které zvětšuje velikost svalů,
- určité zdravotní potíže,
- vedlejší účinek některých léků.
Strie jsou dvakrát častější u žen než u mužů a mohou se objevit u žen ve věku od 5 do 50 let. Vyšší riziko vzniku strií mohou mít také lidé s výskytem strií v rodině a kuřáci.
Jak odstranit strie na stehnech?
Když se strie na stehnech objeví poprvé, jsou červené, ale časem se změní na bílé nebo stříbrné.
Při redukci červených strií je cílem minimalizovat zarudnutí, otok kůže a podráždění. U bílých strií je cílem zvýšit hladinu kolagenu a elastických vláken v kůži, snížit zánět a hydratovat pokožku.
Lokální prostředky jsou oblíbené pro prevenci a léčbu strií. Existuje však jen málo důkazů, že volně prodejné masti, krémy nebo gely jsou účinné.
Existuje více důkazů, které naznačují, že laserové a světelné terapie mohou strie redukovat. Studie však bývají nekvalitní, zahrnují jen malý počet účastníků a výsledky se často obtížně interpretují.
Nejběžnějšími způsoby léčby strií jsou lokální krémy, masti a gely z nichž některé mají důkazy podporující jejich použití.
Obnažené strie, zejména na vnitřní straně stehen, můžete chtít odstranit. Ačkoli na strie neexistuje žádný lék, jsou k dispozici léčebné postupy, které jejich vzhled zmírňují. V některých případech mohou časem přirozeně zmizet.
Mezi ošetření, která zmírňují vzhled strií, patří:
- Zvlhčující krémy. Na strie naneste hydratační krém, olej nebo mléko bohaté na vitamíny. Udržování hydratace pokožky může zvýšit nebo udržet pružnost pokožky.
- Exfoliace. Pravidelný peeling odstraní odumřelou kůži ze stehen a může zlepšit regeneraci pokožky.
- Lokální krémy. Předepsané krémy na lokální použití nejen zesvětlí vaše jizvy, ale také pomohou navrátit pokožce pružnost.
- Laserová terapie. Nákladnějším přístupem je laserová terapie, což je zákrok, který pomocí laserů stimuluje růst a regeneraci kožních buněk. Toto ošetření může vyžadovat několik návštěv, aby bylo dosaženo účinných výsledků.
- Mikrodermabraze. Mikrodermabraze je procedura, která používá exfoliační krystalky ke snížení výskytu strií. Tyto krystalky odstraňují odumřelou kůži z postižených oblastí.
Zdroje
Healthline - Strie na vnitřní straně stehen: Příčiny, příznaky a léčba (anglicky)
Medical News Today - Strie na stehnech: Co je třeba vědět (anglicky)