Suchá kůže: pravděpodobně máte nedostatek vitamínů

Pokud bojujete se suchou pokožkou, pravděpodobně je málo hydratovaná a nemáte dostatek vitamínů, především vitamíny C a E. Suchá pokožka je běžný stav, se kterým se někdy setká většina lidí. Obzvláště časté je to v zimě, kdy je vzduch chladný a suchý. Pokud se potýkáte se suchou a svědivou pokožkou, nezoufejte! Ve většině případů můžete se suchostí bojovat doma bez speciální péče tím, že si pokožku správně umyjete, namažete a ochráníte. Pokud to nezabere, můžete vyzkoušet několik přírodních prostředků, které v pokožce uzamknou vlhkost, např. bambucké máslo.

Suchá kůže jako suchá půda

Suchá pokožka ve vlasech, na hlavě, na rukách či patách

Pokud hledáte řešení lokálního problému se suchou kůží, jako jsou třeba rty, chodidla, ruce či hlava, tak můžete hledat inspiraci a rady v těchto článcích:

 Suchá a šupinatá kůže

Suchá pleť - příčiny

Suchá pokožka je obvykle způsobena ztrátou vody z vnější vrstvy kůže (epidermis). Může být způsobena:

  • Teplem. Ústřední topení, kamna na dřevo, ohřívače a krby snižují vlhkost vzduchu.
  • Prostředím. Život v chladném, větrném prostředí nebo v podnebí s nízkou vlhkostí.
  • Příliš častým koupáním nebo drhnutím.
  • Dlouhými horkými sprchami nebo koupelemi nebo přílišným drhnutím pokožky. Může to kůži pokožku vysušovat. Koupání častěji než jednou denně může z pokožky odstranit přirozené oleje.
  • Drsnými mýdly a čisticími prostředky. Mnoho oblíbených mýdel, čisticích prostředků a šamponů zbavuje pokožku vlhkosti, protože jsou vyrobeny tak, aby odstraňovaly olej.
  • Dalším kožním onemocněním. Lidé s kožními onemocněními, jako je atopická dermatitida (ekzém) nebo lupénka, mají častěji suchou pokožku.
  • Léčebnými postupy. U některých lidí se suchá a hrubá kůže objeví po léčbě rakoviny, dialýze nebo užívání některých léků.
  • Stárnutím. S přibývajícím věkem se kůže ztenčuje a produkuje méně olejů, které jsou potřebné k tomu, aby kůže zadržovala vodu.

Vitamíny na suchou kůži

Vitamin C je označován za jednu z nejlepších složek, která podporuje nestárnutí pleti a je klíčem k udržení hladké, rovnoměrné a zářivé pleti. Přestože vitamín C pravděpodobně přijímáte ve stravě, nelze zaručit, že se dostává přímo do vaší pleti a v dostatečném množství. Používání sér a dalších lokálních produktů je nejpřímějším způsobem, jak tyto výhody využít.

Vitamin E je známý především pro své antioxidační vlastnosti, které pomáhají snižovat poškození volnými radikály a chránit tělesné buňky. Přestože ho najdete v doplňcích stravy, mnoho firem přidává vitamin E do svých kosmetických výrobků. A to z dobrého důvodu! Vitamín E se v dermatologii používá již od 50. let 20. století, aby pomáhal chránit pokožku před stárnutím, záněty a poškozením sluncem. Tento v tucích rozpustný antioxidant je nezbytný pro udržení zdravé pokožky a silného imunitního systému. V poslední době je vitamin E označován za všelék, který změní krepaté, poškozené a nezvladatelné vlasy v lesklé a svěží kadeře hodné reklamy na šampon – nebo na fotku na Instagramu zalitou sluncem.

Vitamin C a vitamin E

Svědění těla po sprchování nebo koupání: Můžete mu předejít

Omezte dobu sprchování nebo koupele na 5-10 minut. Koupání je sice důležité, ale zároveň z pokožky smývá oleje a vysušuje ji. Předcházejte tomu tak, že omezíte dobu sprchování nebo koupání na 5-10 minut, abyste zachovali oleje na pokožce. Zkuste používat časovač do sprchy, který vás po 10 minutách upozorní. Tím zabráníte ztrátě přehledu o čase. Omezení doby sprchování navíc šetří vodu a šetří peníze. Zkrácením sprchování o pouhou 1 minutu ušetříte přibližně 10 litrů vody.

Koupel s koloidními ovesnými vločkami hydratuje celé tělo. Napusťte si vanu a při napouštění vany vhoďte pod kohoutek 1 nebo 2 hrsti ovesných vloček. Poté se na 10 minut ponořte do vody, abyste zklidnili pokožku. Koloidní znamená, že ovesné vločky jsou rozemlety na jemný prášek. Najdete ho ve většině lékáren nebo na internetu. Pokud koloidní ovesné vločky neseženete, můžete si vyrobit vlastní tak, že oves rozemelete v kuchyňském robotu.

Koupejte se v teplé vodě, ne v horké. Horká voda je dráždivá a může vám způsobit suchou, šupinatou pokožku. Vyzkoušejte, zda je voda ve vaně nebo ve sprše teplá, nikoli horká. Podle potřeby upravte teplotu, aby voda nebyla při koupeli příliš horká. Pokud si nemůžete odvyknout od velmi horké sprchy, věnujte zvýšenou pozornost omezení doby koupání. Vyjděte ven nejdéle po 5 minutách.

Umyjte se přírodním čisticím prostředkem bez parfemace. Drsná mýdla jsou hlavním viníkem suché pokožky. Používejte jemné tělové přírodní mycí prostředky bez parfemace, abyste předešli podráždění. Mýdlo také zcela opláchněte, protože mýdlové usazeniny mohou pokožku také podráždit. Tělové mycí prostředky určené pro citlivou pokožku by měly být hypoalergenní a bez parfemace. I když nemáte citlivou pokožku, tyto přípravky jsou nejlepší, abyste předešli vzniku suchých míst. Vyhněte se čisticím přípravkům, které obsahují alkohol, retinoidy (např. Beta katorten) a alfa – hydroxykyseliny (AHA). Ty všechny mohou vaši pleť vysušovat. Používání příliš velkého množství mýdla, i když je určeno pro citlivou pleť, může přesto způsobit podráždění. Používejte tolik mýdla, abyste vytvořili lehkou pěnu, ale ne tolik, abyste byli pokryti silnou vrstvou pěny.

K mytí nepoužívejte drsné houbičky nebo žínky. Tyto výrobky mohou odřít vrchní vrstvu pokožky a způsobit její podráždění a vysušení. Myjte se, pokud možno, pouze rukama. Pokud potřebujete něco jiného, nejlépe jemnou konjakovou houbičku. Pokud použijete houbičku nebo žínku, používejte lehký dotek. Kůži drhněte jemně, aniž byste na ni tlačili.

Pokožku osušte, abyste předešli podráždění. Když vyjdete ze sprchy, nedřete si pokožku do sucha. Místo toho si vezměte ručník a jemně si pokožku osušte. Pokud je to možné, použijte měkký ručník. Hrubé ručníky by mohly způsobit podráždění, i když si pokožku pouze otřete.

Na suchá místa pokožky naneste gel z aloe vera. Aloe vera prokazatelně ošetřuje suchou a podrážděnou pokožku. Pokud máte suchá místa, potřete je čistým gelem z aloe, aby se v nich zachytila vlhkost a pomohla se zahojit. Můžete si také doma vypěstovat rostlinu aloe a používat olej přímo z rostliny.

Péče o pokožku krémem s bambuckým máslem

Hydratujte suchá místa na kůži

Ihned po umytí použijte jemný hydratační krém bez parfemace. I když se rychle osprchujete a použijete teplou vodu, některé oleje se z pokožky během koupání vypaří. Nahraďte ztracený olej hypoalergenním hydratačním krémem bez parfemace ihned po osušení. Najděte si hydratační krém, který obsahuje olivový, kokosový nebo jojobový olej. Účinnými hydratačními prostředky jsou také výrobky s bambuckým máslem. Nejšetrnější k vaší pokožce jsou všechny výrobky označené jako pro citlivou pokožku nebo hypoalergenní. Ujistěte se, že žádný z hydratačních krémů, které používáte, neobsahuje alkohol nebo parfémy. Hledání správného hydratačního krému může být procesem pokusů a omylů, protože všichni lidé jsou různí. Pokud se vám nelíbí výsledky, kterých dosahujete s jedním produktem, neváhejte přejít na jiný a zkuste dosáhnout lepších výsledků.

Na drsná místa naneste jojobový nebo kokosový olej, aby se v nich zachytila vlhkost. Tyto dva produkty jsou přírodní, protizánětlivé hydratační prostředky. Kupte si 100% čistý produkt online nebo v lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Nalijte si trochu na ruce, rozetřete je a naneste olej na pokožku, abyste zabránili jejímu vysušování. Pokud je některý z produktů příliš mastný nebo kluzký, zkuste ho trochu zředit vodou. Existují i další rostlinné oleje, které by mohly fungovat jako hydratační prostředky, ale jejich výsledky jsou méně vědecky podložené. Olivový olej je středně účinný. Ořechové oleje, jako je arašídový nebo mandlový olej, by mohly fungovat také, ale nepoužívejte je, pokud jste alergičtí na ořechy.

Používejte hypoalergenní prací prostředky. Pokud se vám vysušuje pokožka a nevíte proč, podívejte se na prací prostředek. Prací prostředky mohou obsahovat drsná mýdla a vonné látky, které vaši pokožku dráždí. Přejděte na hypoalergenní typ, abyste předešli podráždění. Ujistěte se, že žádné prací prostředky neobsahují alkohol. Tato složka způsobuje vysušení pokožky.

Zdravá vs suchá pokožka

Citlivá kůže na dotek? Musíte ji chránit!

Vyvarujte se škrábání svědivých částí kůže. Suchá kůže někdy svědí, takže budete v pokušení si ji poškrábat. To však může problém ještě zhoršit. Mohli byste si způsobit další podráždění a dokonce si pořezat kůži. Nejlepší je se škrábání úplně vyhnout. Pokud vás kůže svědí, zkuste si na 15 minut přiložit studený obklad, který svědění zklidní. Pokud vás svědí náplasti na velkých plochách, dejte si ovesnou koupel, která zvlhčí celé tělo.

Používejte zvlhčovač vzduchu, aby byl vzduch ve vaší domácnosti vlhký. Suchý vzduch může pokožku podráždit, proto se snažte pobývat ve vlhkém prostředí. Pokud žijete v suchém podnebí, používejte doma zvlhčovač vzduchu, který zvýší vlhkost vzduchu a zabrání vysychání pokožky. Ve většině případů stačí nastavit zvlhčovač vzduchu na 60 %, aby byla vaše vrchní vrstva pokožky hydratovaná. V zimě je vzduch obvykle sušší, proto zkuste zvlhčovač nastavit sezónně. Pokud žijete ve zvláště suchém podnebí, mějte ho stále v provozu.

Vyhýbejte se hrubému nebo škrábavému oblečení, které by vaši pokožku podráždilo. Některé materiály, zejména vlna, jsou k pokožce drsné a mohou ji vysušovat. Držte se hladkých látek, jako je bavlna, hedvábí nebo len, které vaši pokožku ochrání.

Když je venku chladno, zakrývejte si pokožku. Suchá pokožka je častá zejména v zimě. Je to proto, že studený a větrný vzduch může z pokožky odstranit oleje a vysušit ji. Při změně ročního období si pokožku co nejvíce zakrývejte, abyste ji ochránili před chladným vzduchem. Většině lidí se ruce vysušují jako první, když se začne ochlazovat. Jakmile se začne měnit počasí, noste rukavice, které vaše ruce ochrání.

Konzumujte stravu s vysokým obsahem antioxidantů. Antioxidanty jsou složky, kterými se vaše tělo brání toxinům a dalším poškozením. Mohou také podporovat vlhkou a zdravou pokožku. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více antioxidantů, abyste se ochránili před vysušováním. Většina čerstvého ovoce a zeleniny má vysoký obsah antioxidantů, zejména mrkev, listová zelenina, bobulovité ovoce, fazole a hrášek. Dobrým zdrojem jsou také tučné ryby a ořechy. Zpracované a sladké potraviny jsou obecně pro vaši pleť škodlivé a mohly by způsobit vysušení nebo akné. Snažte se příjem těchto potravin omezit.

Navštivte svého lékaře. Pokud se u vás vyskytne jakákoliv komplikace či zhoršení stavu, neprodleně navštivte svého praktického lékaře nebo rovnou dermatologa. Kůže největší orgán našeho těla, zároveň je velmi citlivá a není radno si s ní zahrávat.

 Bambucké máslo a spokojená zdravá pokožka

Zdroje

American academy of Dermatology - Nejlepší tipy dermatologů pro zmírnění suché kůže (anglicky)

United States Enviromental Protecition Agency – Sprchové hlavice (anglicky)

National Library of Medicine - Protizánětlivé účinky koloidních ovesných vloček (Avena sativa) přispívají k účinnosti ovsa při léčbě svědění spojeného se suchou a podrážděnou pokožkou (anglicky)

Mayo clinic – Suchá kůže (anglicky)

Harvard Health Publishing - 9 způsobů, jak zahnat suchou pokožku (anglicky)