Lupénka ve vlasech: Jak vypadá a co na ní pomáhá?
Psoriáza neboli lupénka je jedno z nejčastějších kožních onemocnění v naší populaci. Tento ekzém ve vlasech je mezi námi již od starověku. Nejméně polovinu případů lupénky doprovází lupénka na hlavě. Kožní buňky na hlavě totiž rostou příliš rychle a vytvářejí tak šupiny suché kůže. Tyto mapy lupénky na pokožce hlavy můžou být zarudlé a svědivé. Bohužel se jedná o chronické onemocnění, nelze tedy zcela vyléčit a řešíme pouze jeho příznaky, které lze zmírnit.
Lupénka ve vlasech - příčiny
Lupénka vzniká z několika příčin. Jako u všeho na světě je to individuální a může se sejít i více faktorů, které vznik psoriázy způsobují. Může vás potkat i lupénka ze stresu.
- Dědičnost – asi u 30 % lidí s lupénkou. Dědí se však náchylnost k nemoci, ne nemoc samotná.
- Autoimunita – imunitní systém se většinou podílí na vzniku lupénky.
- Okolní vlivy - mezi okolní vlivy ovlivňující vznik psoriázy patří: stres, infekce, poranění, některé léky, hormonální změny, ale i klimatické prostředí.
- Špatná životospráva
Jak vypadá psoriáza ve vlasech?
Její průběh je typický a spatříme ho zejména v kštici, ale také na nehtech. Naši pokožku tvoří mnoho vrstev buněk – ty se dělí, množí a posouvají směrem k povrchu - tímto způsobem se pokožka (například poškozená, zraněná, spálená) regeneruje. Čím je buňka blíže k povrchu, tím je zespodu méně vyživovaná, plní se keratinem a následně odumírá. Staré buňky se odlupují a tím uvolňují místo novým buňkám. Takový proces se neustále opakuje a celá pokožka se nám obnoví za 3-4 týdny.
Příznaky lupénky
Lidi trpící lupénkou mají tento proces zrychlený, buňky se místo 4 týdnů obnovují za 4 dny. Takto se vytvoří přebytečné množství buněk, které nejsou dostatečně vyvinuté, nadměrně se do nich ukládá keratin a obsahují buňky typické pro zánět – T-lymfocyty. Ty tvoří typické projevy – růžové a červené fleky a bílé zrohovatělé šupiny na povrchu kůže, které se olupují. Místa mohou po sloupnutí i krvácet.
Typické je střídání období s těmito příznaky a bez příznaků. Stav se typicky zhorší na jaře a na podzim. Právě v tuto dobu je nutné o pokožku pečovat ještě více. Tyto projevy zhoršuje spálení od slunce, poranění, suchý vzduch, nízké teploty.
Lupénka ve vlasech a barvení vlasů
Barvení vlasů může zhoršit stav lupénky, protože může dojít k podráždění pokožky hlavy, především postiženého místa. Lékaři doporučují v ideálním případě nebarvit vlasy vůbec, případně pouze melírem, aby se barva nedostala do kontaktu s pokožkou hlavy. V případě, že se rozhodnete vlasy obarvit, nezapomeňte o vlasy a pokožku hlavy následně pečovat. Použijte bambucké máslo nebo jiné přírodní produkty vlasové kosmetiky, které dodají vlasům a postižené kůži mnoho vitamínů a vláhy.
Léčba lupénky: Co pomáhá na lupénku?
Obecně můžeme říci, že léčba by měla být jak vnitřní (léky), tak vnější (masti, šampony, krémy). Můžete také prozkoumat článek Lupénka: Léčba pomocí 3 jednoduchých kroků.
Vnější léčba
Lupénka se vyléčit nedá, můžete jí však znatelně zmírnit. Postižená kůže potřebuje pravidelnou, důkladnou a kvalitní péči. Nejprve je potřeba odstranit šupinky ve vlasech. Hledejte krémy, které obsahují kyselinu salicylovou či ureu (močovinu). Ty mají keratolytický účinek, což znamená, že rozpouštějí keratin v buňkách pokožky. Kůže je pak měkčí a šupiny se lépe odstraňují. Pokožku dále udržujte vláčnou a hydratovanou. Podpůrně kůži promašťujte přírodními oleji, másly, gely (u nás najdete v této sekci přírodní kosmetiky). Skvělé je například bambucké máslo (pořiďte nejlépe 100% čisté, bez jakýkoliv přídavků), které pokožku vyživí a regeneruje. Šupinky poté můžete odstranit hřebenem a lehkým vyčesáváním.
- Přemýšlejte, co vám stav může zhoršovat - prací prášky, aviváže a tyto přípravky přestaňte využívat.
- Kůži si neškrábejte. Pokožku naopak chraňte před třením - noste volné, pohodlné, bavlněné oblečení,
- Sluníčko působí léčebně, hlavně v létě. Zkuste chodit na sluníčko každý den po dobu 20 minut (z počátku 5-10 minut), abyste zvýšili tvorbu vitamínu D. Pokožku ale zároveň chraňte, aby se nespálila a používejte vhodné přípravky na opalování.
- Dbejte na duševní pohodu, stres váš stav může výrazně zhoršit.
- Pokožku chraňte před chemikáliemi - i v rámci každodenního úklidu. Raději používejte gumové rukavice.
- Kosmetiku se snažte volit zcela přírodní, bez vonných složek (hlavně toho syntetického původu), které sice krásně voní, ale stav mohou ještě zhoršit.
- U akutních problémů vyhledejte lékaře, ten problém většinou zvládá pomocí kortikoidů.
- Denně hydratujte pokožku, abyste předešli vysušení. Použijte silný hydratační krém na olejové bázi, který je bez parfemace. Perfektní je právě bambucké máslo, které je přírodní a obsahuje pouze jedinou složku. Aplikujte na celé tělo hned po koupeli nebo sprše, aby se v pokožce uzamykala vlhkost. Během zimy aplikujte dvakrát denně, pokud máte pocit, že je vaše pokožka suchá.
- Používejte speciální (nejlépe přírodní) šampony, které vám pokožku hlavy nedráždí.
Vyzkoušejte například tento přírodní šampon, mýdlo, anebo mast, která zklidňuje svědivou a šupinatou pokožku hlavy.
Vnitřní léčba. Co nejíst při lupénce?
Obecně se dá říci, že zdravá a vyvážená strava pomůže se zlepšením stavu lupénky jak ve vlasech, tak na zbytku těla. Určitě je prospěšné nejíst (nejen při lupénce) jídla tučná, smažená, polotovary nebo sladká jídla. Nadbytek soli a cukru ve stravě způsobuje zhoršení lupénky. Na stav pokožky má pozitivní vliv vynechání červeného masa, uzenin a zvěřiny, někdy i mléka a mléčných výrobků.
Doporučujeme, spolu s vnější péčí přírodní kosmetikou, vyváženou stravu, která obsahuje především vlákninu a je bohatá na ryby s obsahem omega-3 mastných kyselin. Vláknina v těle působí protizánětlivě. Doporučujeme jíst ovoce a zeleninu, semínka, mořské řasy, kde je vlákniny nejvíce. Stav se vám může zhoršit po konzumaci alkoholu, drog, kouření či stresu. Vyzkoušejte také 3 jednoduché změny, které pomůžou na lupénku a můžete je praktikovat okamžitě.
Děti a lupénka
Dětí se lupénka týká stejně jako dospělých. Dětská pokožka je však ještě citlivější než u dospělého člověka. Proto je velmi důležité správně pečovat o dětskou pokožku. Doporučujeme určitě přírodní kosmetiku, např. zinkovu mast a 100% přírodní mýdlo pro děti
Babské rady na lupénku
- Pobyt u moře a na sluníčku
- Olivová koupel (přidejte 1,5 dcl olivového oleje)
- Octová koupel (přidejte 1,5 dcl vinného octa)
- Mazání nesoleným vepřovým sádlem (případně můžete nahradit bambuckým máslem)
- čajová směs podle Marie Treben: 20 g zemědýmu, 40 g tužebníku jilmového, 10 g dubové kůry, 20 g oplodí ořechu, 50g kopřivy, 30 g vrbové kůry, 30 g měsíčku, 30 g rozrazilu, 30 g vlaštovičníku a 20 g řebříčku smícháme a zalijeme vodou – na jeden šálek stačí jedna čajová lžička. Denně bychom měli vypít 1,5-2 litry tohoto čaje. Pozor na zemědým a vlaštovičník – ve velkém množství jsou jedovaté a nedoporučují se konzumovat bez vědomí a rady lékaře.
- čaj ze směsi 100 g kořene kopřivy dvoudomé, 50 g natě benediktu lékařského a 50 g květu černého bezu. 2 lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, půl hodiny vyluhujte a sceďte.
Zdroje
WebMD - Léčba lupénky na hlavě (anglicky)
Wikipedia - Psoriáza (česky)
MUDr. Karolína Kykalová, Institut estetické medicíny - Psoriáza ve kštici (česky)
Průvodce výživou - Babské rady: Jaké zbraně použít v boji proti lupénce (česky)