Suchá kůže ve vlasech: Péče o suché vlasy
Suché a lámavé vlasy obvykle postrádají lesk a často vypadají nezdravě. Jsou také náchylné k nadměrnému lámání a poletování, takže mohou být občas nepoddajné. Tyto faktory ztěžují dosažení elegantního a sofistikovaného účesu. Proto je důležité mýt, upravovat a pečovat o suché vlasy tak, aby se jim dostalo co nejvíce vlhkosti. Díky udržování hydratace budou vlasy lesklejší, jemnější a celkově zdravější.
Suché vlasy neabsorbují a nezadržují dostatek vlhkosti, aby si zachovaly svou strukturu a lesk, takže mohou vypadat nevýrazně a být křehké a lámavé. I když mohou vypadat nezdravě, většinou se pravděpodobně nejedná o zdravotní problém, který by suché vlasy způsoboval.
Vyzkoušet domácí produkty na suché vlasy je snadné a bez rizika. Dlouhodobé vypadávání a lámání vlasů však může být známkou jiných zdravotních problémů.
Suchá a svědící pokožka hlavy
Svědící pokožce hlavy se věnujeme v článku Co na suchou pokožku hlavy. Případně váš může svědit hlava, protože máte lupénku ve vlasech. V tomto článku se budeme soustředit více na vlasy, i když suchá pokožka hlavy a suché vlasy spolu úzce souvisí. Je na vás, ve kterém si najdete ,,to správné“ pro vaší pokožku a vlasy.
Suché vlasy – příčiny
- nedostatky ve výživě,,
- nadměrné vystavení slunečnímu záření,
- kontakt s chlorovanou vodou,
- nadměrné mytí vlasů,
- používání stylingových přípravků a nástrojů,
- používání drsných vlasových přípravků.
Některé možné zdravotní příčiny suchých vlasů mohou být mentální anorexie, Menkesova choroba, hypoparatyreóza, hypotyreóza a další hormonální abnormality.
Suché lupy ve vlasech - Jak vyléčit vlasy?
Mytí vlasů
Vlasy si nemyjte tak často. Pokud máte suché vlasy, příliš časté mytí může z vlasů odebrat vlhkost, což způsobí, že vaše vlasy budou ještě více dehydratované. Pokud si v současné době myjete vlasy každý den, přejděte na mytí každý druhý den. Pokud si vlasy myjete každý druhý den, přejděte na mytí každý třetí den. Myjte se co nejčastěji, abyste ve vlasech udrželi vlhkost. Pokud se vám mezi jednotlivými mytími začnou mastit kořínky nebo jsou vlasy zplihlé, použijte suchý šampon, který do vlasů vsákne přebytečnou mastnotu a dodá jim texturu.
Místo klasického šamponu používejte přírodní produkty a čisticí kondicionér. Tradiční šampony obsahují sulfáty a další chemické látky, které vlasy vysušují. Místo mytí šamponem použijte čisticí kondicionér, který pomocí přírodních olejů vlasy čistí a zároveň upravuje. Zanechávají vlasy čisté a hydratované.
Před použitím čisticího kondicionéru se ujistěte, že jsou vlasy zcela nasycené vodou. Pokud používáte čisticí kondicionér, nanášejte jej od kořínků ke konečkům. I když čisticí kondicionér dokáže udržet vlasy čisté, stále se na nich mohou tvořit nánosy či lupy ze stylingových přípravků, hloubkové úpravy a potu. Chcete-li se ho zbavit, používejte místo čisticího kondicionéru každé dva až čtyři týdny čisticí šampon. Pokud nechcete používat čisticí kondicionér, zvolte přírodní šampon bez sulfátů. Hledejte přípravek, který obsahuje složky, jako je bambucké máslo, arganový olej, mandlový olej, kokosové mléko, med, aloe vera a další organické přírodní látky, které nezbaví vaše vlasy vlhkosti. Chcete vědět jestli lze použít bambucké máslo jako kondicionér?
Používání kvalitních produktů péče o vlasy specifických pro váš typ vlasů je opravdu důležité. Používejte šetrné šampony a kondicionéry na vlasy bez sulfátů, které vám vyhovují.
Styling vlasů
Vlasy rozčesávejte kartáčem s přírodními štětinami. U suchých vlasů je pravděpodobnější, že kartáč se syntetickými štětinami vaše vlasy zachytí, což může vést k jejich poškození. Může také způsobit statickou elektřinu, která vlasy zanechá křehčí. Místo toho si vyberte kartáč s přírodními štětinami, které jsou šetrnější. Pro suché vlasy je nejlepší kartáč s kančími nebo dřevěnými štětinami.
Omezte tepelný styling. Používání zahřátých stylingových nástrojů, jako je kulma nebo žehlička, může vlasy ještě více vysušit. Nejlepší je omezit používání tepelného stylingu na jedenkrát týdně. Fénování vlasů může také způsobit ztrátu vlhkosti ve vlasech, proto si vlasy sušte na vzduchu, kdykoli je to možné. Při tepelné úpravě vlasů vždy použijte přípravek na ochranu před teplem. Ten pokryje vlasy dodatečnou vlhkostí, takže vlasy při zahřívání neztratí přirozenou vlhkost. Pokud máte jemné nebo řídké vlasy, použijte sprej na ochranu před teplem. Pokud máte husté nebo kudrnaté vlasy, použijte krém nebo mléko na ochranu před teplem. Při použití kulmy, žehličky na vlasy nebo fénu používejte nejnižší možný stupeň tepla, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Nejlepší je nízká až střední teplota.
Používejte olej na vlasy. Suché vlasy potřebují veškerou dodatečnou hydrataci, kterou mohou dostat, takže zařazení vlasového oleje do vašeho stylingu je dobrý způsob, jak hydratovat vaše vlasy. Olej můžete použít na mokré i suché vlasy, abyste jim nejen dodali hydrataci, ale také aby vaše vlasy vypadaly hladší a lesklejší. Arganový olej je nejlepším vlasovým olejem pro suché a lámavé vlasy. U mokrých vlasů rozetřete malé množství oleje mezi dlaněmi a vmasírujte jej do vlasů, aby byly hladké a lesklé. Na konečky suchých vlasů naneste malé množství vlasového oleje nebo bambuckého másla, abyste se zbavili krepatění a zamaskovali vzhled roztřepených konečků.
Použijte lak na vlasy s UV ochranou. Po dokončení úpravy vlasů je pravděpodobně budete chtít zafixovat lakem na vlasy. Pro suché vlasy je nejlepší volbou lak bez alkoholu, protože nevysuší vaše vlasy. Měli byste si však vybrat také sprej s ochranou proti UV záření, abyste se nemuseli obávat, že vám vlasy vysuší i slunce. Pokud se chystáte být delší dobu na slunci nebo nechcete používat sprej s UV ochranou, noste klobouk se širokou krempou, který vaše vlasy ochrání.
Pravidelně si nechávejte zastřihovat vlasy. Konce suchých vlasů jsou obvykle nejvíce dehydratované a lámavé. Aby vaše vlasy vypadaly co nejlépe, nechte si je každé čtyři až šest týdnů zastřihnout.
Následná pravidelná péče
Každý týden vlasy hloubkově upravujte. Abyste zajistili suchým vlasům potřebnou hydrataci, měli byste jednou týdně použít intenzivní hloubkovou péči. Hloubkový kondicionér aplikujte po umytí vlasů a nechte jej do vlasů vsáknout po dobu 10 až 20 minut, než jej opláchnete. Zatímco necháte hloubkový kondicionér na vlasech, můžete jeho hydratační sílu zvýšit tím, že na něj nasadíte sprchovou čepici nebo igelitovou fólii. Dodatečné teplo pomůže kondicionéru snadněji proniknout do vlasů. Vyberte si hloubkový kondicionér s hydratačními složkami, jako je glycerin, bambucké máslo, olivový olej, arganový olej a keratin nebo jiné proteiny.
Spěte se zvlhčovačem vzduchu v ložnici. Pokud žijete v suchém podnebí nebo je počasí pro dané roční období suché, může prostředí ovlivnit vaše vlasy. Mít v ložnici zvlhčovač vzduchu je dobrý nápad, protože bude produkovat vlhkost, která může vaše vlasy během spánku hydratovat a vyživovat. Pozornost věnujte také termostatu ve vaší domácnosti. Pokud máte příliš vysoké teploty, mohou být vaše vlasy ještě více dehydratované.
Pijte hodně vody, aby byly vaše vlasy i tělo hydratované.
Pokud je to možné, vyhněte se chemickým úpravám vlasů, jako je barvení nebo narovnávání. Mohou vaše kadeře dehydratovat a zanechat je značně poškozené.
Když plavete v bazénu nebo v moři, noste plaveckou čepici, abyste vlasy ochránili před vysoušením chlórem a solí. Pokud plaveckou čepici nemáte, nezapomeňte si před plaváním vlasy namočit sladkou vodou. Tímto způsobem vaše vlasy neabsorbují tolik vody z bazénu nebo moře.
Proveďte změny ve stravování. Zdravé stravování a zařazení omega-3 a antioxidantů do jídelníčku člověka může zajistit, že vlasy budou vypadat zdravěji a leskleji. Následující produkty jsou bohaté na tyto prospěšné látky a člověk je může zařadit do svého jídelníčku:
- tučné ryby, včetně lososa, makrely, sardinek a tuňáka,
- ústřice,
- borůvky,
- rajčata,
- vlašské ořechy,
- brokolice,
- fazolové lusky.
Užívání doplňků stravy. K obnovení lesku vlasů může přispět i užívání správných doplňků stravy. Mezi užitečné doplňky patří:
- Omega-3: Jedná se o mastnou kyselinu, která je vhodná pro udržení hydratace vlasů. Lidé mohou získat omega-3 užíváním jedné až tří 250miligramových (mg) kapslí brutnákového oleje, lněného oleje nebo oleje z pupalky dvouleté, a to jednou až třikrát denně.
- Vitamíny: Užívání vitaminů A a C, biotinu (někdy nazývaného vitamin H) a železa může přispět k tomu, že vlasy budou vypadat zdravěji a leskleji.
Nejlepší šampon na suché vlasy
Jednoznačně přírodní šampon! Ideálním šampon na suché vlasy je ten, který je z kvalitních přírodních surovin a vyhovuje vaší pokožce a vlasům. Můžete vybírat od spousty výrobců, kteří vyrábí svá mýdla a šampony z bambuckého másla a některé šampony vyloženě doporučují na suché vlasy. Vyzkoušejte třeba Levandulový šampon proti lupům nebo si vyberte ,,dle chuti“ z produktů přírodní kosmetiky určených pro vlasovou péči.
Babské rady na suché vlasy
- Opláchněte vlasy studenou vodou. Při oplachování vlasů po umytí nepoužívejte horkou vodu. Teplo může vlasy vysušovat a zanechávat je ještě křehčí a dehydratovanější. Pro závěrečné opláchnutí vlasů je dobré použít studenou vodu. Nejenže uzavře kutikulu a uzamkne vlhkost, ale také zanechá vlasy lesklejší.
- Majonéza a med jsou ideálními kondicionéry pro suché vlasy. Naneste je na mokré vlasy a nechte je působit alespoň 20 minut, než je opláchnete teplou vodou.
Domácí majonéza a vejce obsahují velké množství bílkovin, které pomáhají posilovat a zpevňovat vlasy a obnovovat vlhkost lámavých nebo velmi suchých vlasů. Vyzkoušejte následující 3 možnosti:
1) Vyšlehejte vaječný bílek se 2 lžícemi vlažné vody.
Směs naneste na vlasy a pokožku hlavy.
Masírujte konečky prstů krouživými pohyby po dobu několika minut.
Opláchněte vlasy studenou vodou a poté umyjte šamponem.
2) Smíchejte tři vejce v misce.
Přidejte 2 lžíce olivového oleje a 1 lžíci medu.
Směs naneste na vlasy a pokožku hlavy.
Přikryjte hlavu igelitovou pokrývkou nebo sprchovou čepicí po dobu asi 30 minut.
Vlasy opláchněte studenou vodou a umyjte šamponem.
3) Navlhčete vlasy teplou vodou a jemně na ně naneste silnou vrstvu majonézy.
Jemně masírujte vlasy a pokožku hlavy a promasírujte prameny vlasů až ke konečkům.
Přikryjte hlavu plastovou čepicí na 30 minut až 1 hodinu.
Opláchněte vlasy studenou vodou a umyjte je šamponem.
- Avokádo je také ideální maskou pro suché vlasy. Smíchejte rozmačkané zralé, oloupané avokádo s asi 2 čajovými lžičkami (10 ml) oleje, například olivového, jojobového nebo z pšeničných klíčků. Naneste ji na čerstvě umyté vlasy, zakryjte hlavu sprchovou čepicí a nechte ji 15 až 30 minut působit, než ji opláchnete.
- K hydrataci suchých vlasů se výborně hodí také vaječné žloutky. Na čisté a mokré vlasy naneste žloutky z 5 až 6 vajec a nechte je 20 minut působit. Nezapomeňte je opláchnout studenou vodou, aby se vejce "nevařila".
- Používání piva jako kondicionéru na vlasy. Pivo obsahuje bílkoviny, které pomáhají obnovovat vlasové kutikuly, takže vlasy jsou hladké a lesklé. Pokud si vlasy umyjete šamponem jako obvykle a pak na ně nastříkáte několik kapek piva a necháte je přirozeně zaschnout, bude fungovat jako dobrý kondicionér, aniž by na vlasech zanechal zápach.
Zdroje
Medical News Today - Jak mohu zabránit vysušování vlasů? (anglicky)
Healthline - Domácí prostředky pro suché vlasy (anglicky)
WebMD - Suché vlasy: příznaky, příčiny a léčba (anglicky)
Best Health - Přírodní domácí prostředky: Suché vlasy (anglicky)