Vitamín proti padání vlasů
Jednou z vašich největších obav s přibývajícím věkem může být vypadávání vlasů nebo jejich poškození. Lékařský termín pro vypadávání vlasů, ke kterému dochází, když něco zastaví růst vlasů, je Anagen effluvium. K vypadávání vlasů může docházet z mnoha důvodů, od genetiky, špatné stravy, stresu nebo léků. Poškození vlasů může být způsobeno drastickou úpravou vlasů a špatnou péčí o vlasy. Ve většině případů lze oba problémy řešit a správnou metodou jim předcházet.
Vitamíny proti vypadávání vlasů u žen
Vypadávání vlasů u žen v jakémkoli věku a z jakéhokoli důvodu je skličující, frustrující a někdy i zničující. Nejčastějším typem vypadávání vlasů u žen je tzv. ženské vypadávání vlasů neboli FPHL. Za vypadávání vlasů může mnoho faktorů, včetně zdravotních potíží, genetiky, některých léků, drsné léčby vlasové pokožky nebo vlasů a hormonálních změn. Metody léčby tohoto stavu u žen jsou v některých případech účinné, ale v jiných může být k obnovení růstu vlasů zapotřebí lékařských a chirurgických zákroků.
Padání vlasů – příčina
Při léčbe padání vlasů je důležité pochopit příčiny, pro pochopení doporučujeme se řídit následujícími radami:
1) Navštivte svého lékaře, aby vyloučil zdravotní potíže
Některé zdravotní potíže mohou dočasně nebo trvale narušit normální růst a vývoj vlasů. Padání vlasů může mít následující příčiny:
- anémie z nedostatku železa,
- stav štítné žlázy,
- nedostatek zinku, vitaminu D a případně vitaminů skupiny B,
- hormonální změny hladiny androgenů, testosteronu a hormonů odvozených od estrogenů,
- autoimunitní onemocnění,
- velký psychický stres,
- fyzický úraz,
- infekce pokožky hlavy a kožní poruchy,
- diabetes,
- lupénka,
- trichotillomanie,
- stres,
- extrémní úbytek hmotnosti nebo extrémní změna stravy.
Zkonzultujte s lékařem také své léky. Mnoho léků může způsobit dočasné vypadávání vlasů. Své léky z žádného důvodu sami neměňte. Promluvte si o svých obavách s lékařem. Pokud máte pocit, že vypadávání vlasů způsobuje nějaký lék, lékař vám může pomoci buď úpravou dávky, nebo předepsáním podobného léku na jeho místo.
2) Léčba aktuálního zdravotního stavu
Zdravotní stavy mohou vést buď k dočasným, nebo trvalým problémům s vypadáváním vlasů. S pomocí vašeho lékaře a případně zdravotníků, kteří se zabývají specializovanými obory, může léčba aktuálního zdravotního stavu vyřešit váš problém s vypadáváním vlasů. Váš lékař bude potřebovat co nejvíce informací o vašem problému s vypadáváním vlasů, proto buďte připraveni tento problém důkladně probrat. Buďte připraveni popsat, kdy problém začal, jakékoliv významné životní události, které se odehrály těsně před jeho vznikem, kroky, které jste podnikli k jeho vyřešení, a jak moc vás vypadávání vlasů trápí. Pokud se zjistí základní zdravotní potíže, mohou se na vaší léčbě podílet odborníci, jako jsou endokrinologové, dermatologové, dietologové a psychiatři.
3) Pochopte, jak vaše vlasy rostou
Mnoho z uvedených zdravotních stavů zasahuje do jedné ze tří fází růstu vlasů. Anagenní fáze je období, kdy vaše vlasy aktivně rostou. Přibližně 85 % vlasů je v daném okamžiku v anagenní neboli růstové fázi. Katagenní fáze je krátké, asi dva týdny trvající období, které umožňuje folikulu regenerovat. Během katagenní fáze je růst vlasů zastaven. Telogenní fáze je považována za klidovou fázi růstu vlasů a trvá dva až čtyři měsíce. Na konci této fáze vlasy vypadávají. Většina lidí běžně ztrácí každý den přibližně 100 vlasů kvůli vlasům, které se nacházejí v telogenní fázi. Mnoho zdravotních stavů podporuje vstup vlasů do telogenní fáze. To může způsobit ztrátu až 300 vlasů denně.
4) Zamyslete se nad genetikou
Rodinní příslušníci, u nichž se objevilo vypadávání vlasů, jsou indikátorem toho, že i vy můžete být náchylní. Nejčastějším příkladem geneticky podmíněného vypadávání vlasů je vypadávání vlasů v dřívějším než obvyklém věku, rychlejší vypadávání vlasů než obvykle a celkové řídnutí vlasů u žen. U žen se vyskytuje přibližně 21 % případů vypadávání vlasů, které se přenáší geneticky.
Padání vlasů v těhotenství a po porodu
Některé situace, které způsobují výkyvy hormonů, mají za následek dočasné vypadávání vlasů, jiné postupnou, ale trvalou změnu růstu vlasů. Dobrým příkladem dočasného vypadávání vlasů je těhotenství a porod. Žijte zdravě a doplňujte vitamíny, tím předejdete mnoha problémům nejen s vlasy. Dále v článku se dozvíte o vitamínech důležitých při boji proti padání vlasů. Rádi vám představíme i tipy jak pečovat o suché vlasy či roztřepené konečky. Pokud vás těhotenství teprve čeká, tak si neváhejte přečíst jak předcházet striiím v těhotenství.
Padání vlasů v menopauze
Nástup menopauzy je často doprovázen znatelnou ztrátou vlasů. Menopauza je součástí normálního procesu stárnutí a související změny hladiny hormonů vedou k postupnému řídnutí vlasů. U některých žen s vypadáváním vlasů v dřívějším než normálním věku nebo s nadměrným vypadáváním byly testovány změny hladin mužských hormonů včetně androgenů, jako je testosteron. Výsledky těchto studií nejsou jednoznačné, pokud jde o roli, kterou mohou tyto hormony hrát při vypadávání vlasů u žen. Váš lékař může pomoci určit roli hormonů ve vaší situaci provedením krevních testů. Závažné hormonální nerovnováhy mohou být v některých případech léčitelné.
Co proti padání vlasů? Vitamíny!
Má vaše strava vliv na vaše vlasy? Pokud nepřijímáte dostatek některých klíčových vitamínů a minerálů, můžete být ohroženi vypadáváním vlasů. Zjistěte, z jakých potravin můžete tyto důležité živiny získat, a než začnete užívat doplňky stravy, poraďte se s lékařem. Pokud jde o vitamíny, platí, že více neznamená lépe, a někdy může být příliš mnoho vitamínů škodlivých.
Nejlepší vitamíny na vlasy
Vitamin B7
Biotin (vitamin B7) je důležitý pro buňky uvnitř vašeho těla. Jeho nízká hladina může způsobit vypadávání vlasů, kožní vyrážky a lámavé nehty. Většina lidí získává dostatek biotinu ze stravy. Najdete ho v potravinách, jako jsou např:
- vaječné žloutky,
- celozrnné obiloviny,
- maso.
Železo
Červené krvinky potřebují železo k přenosu kyslíku. Jeho nízká hladina může způsobit anémii z nedostatku železa. Mezi příznaky patří únava, bledá kůže a vypadávání vlasů.
- Nízkou hladinou železa jste ohroženi, pokud:
- jste žena, která má silnou menstruaci,
- trpíte chronickým onemocněním,
- jste vegetarián nebo vegan.
Mezi potraviny, které jsou přirozeně bohaté na železo, patří např:
- červené maso (krmené trávou),
- listová zelenina,
- luštěniny.
Vitamin C
Vitamin C je nezbytný pro vstřebávání železa ve střevech.
Mezi jeho dobré zdroje patří:
- citrusové plody,
- listová zelenina,
- Papriky.
Když budete jíst potraviny obsahující železo současně s potravinami obsahujícími vitamin C, pomůže vám to lépe vstřebat železo obsažené v těchto potravinách.
Vitamin D
Možná už víte, že vitamin D je důležitý pro kosti. Ale věděli jste, že jeho nízká hladina souvisí s vypadáváním vlasů? Vaše kůže si vytváří vitamin D při pobytu na slunci, ale mnoho lidí ho nedokáže získat dostatek pouze ze slunce. Jeho hladinu můžete zvýšit konzumací tučných ryb nebo pitím obohaceného mléka. Můžete také požádat svého lékaře, aby vám doporučil doplněk stravy. Užívání hořčíku s vitaminem D zvýší jeho biologickou dostupnost.
Zinek
Zinek může hrát klíčovou roli při tvorbě bílkovin ve vašich vlasech a dalších buňkách. Vaše tělo si ho nedokáže vyrobit, takže ho musíte získávat z potravy nebo doplňků stravy. Mezi příznaky nízké hladiny zinku patří vypadávání vlasů, špatné hojení ran a slabý smysl pro chuť nebo čich.
Nízkou hladinou zinku jste ohroženi, pokud:
- jste těhotná nebo kojíte,
- trpíte střevním onemocněním nebo silným průjmem,
- máte onemocnění ledvin,
- Zinek můžete získat z celých přírodních potravin, jako jsou např:
- korýši a měkkýši,
- maso,
- fazole,
- ořechy a semena.
Na nic nečekejte! Čím dříve začnete řešit příznaky vypadávání vlasů, tím spíše zabráníte jejich nevratnému poškození. Obraťte se na lékaře a začněte svou cestu k plnějším vlasům ještě dnes.
Extrémní padání vlasů: Jak je to s léčbou?
Poraďte se s chirurgem pro transplantaci vlasů. Proces transplantace vlasů spočívá v odebrání zdravých vlasových folikulů z míst na pokožce hlavy, kde jsou vlasy husté, a jejich transplantaci do míst, kde vlasy řídnou nebo kde je vypadávání vlasů nejvíce patrné. Tento typ zákroku zahrnuje odebrání stovek vlasových folikulů a jejich transplantaci do míst, kde jsou potřeba. Transplantace vlasů je sice nákladná, ale její výsledky jsou velmi dobré a trvalé.
Zeptejte se svého lékaře na terapii nízkoúrovňovým světlem. Proces terapie nízkoúrovňovým světlem neboli LLLT byl objeven v 60. letech 20. století a ukázal se jako užitečný při podpoře hojení ran. Základní mechanismus účinku LLLT není zcela objasněn, ale studie naznačují, že dochází ke změně na buněčné úrovni, což u mnoha lidí zlepšuje růst vlasů. K vývoji produktů, které by fungovaly účinněji, je zapotřebí dalšího výzkumu.
Užívání vitamínů a živin. Spolupracujte s odborníkem na výživu a sestavte si jídelníček bohatý na vitaminy a živiny, které možná běžně nekonzumujete nebo u kterých váš lékař zjistil jejich nedostatek. Užívejte vitaminy nebo doplňky stravy, které mohou poskytnout další dávky nad rámec toho, co konzumujete ve stravě. Užívejte produkty, které obsahují omega 3 a omega 6. Užívání produktů obsahujících omega 3 a omega 6 není schváleno pro použití při léčbě vypadávání vlasů. Jedna studie provedená u žen s FPHL však ukázala dobré výsledky, když po dobu šesti měsíců užívaly produkty obsahující omega 3 a omega 6. Jiná studie provedená u žen přinesla pozitivní výsledky, když po dobu čtyř měsíců užívaly výrobky obsahující vitaminy skupiny B a L-cystein.
Zeptejte se svého lékaře na užívání melatoninu. Jedna výzkumná studie provedená na malé skupině žen ukázala pozitivní výsledky při léčbě vypadávání vlasů, pokud byl užíván melatonin. U žen, které se této studie zúčastnily, došlo ke zvýšení anagenní fáze růstu vlasů a výsledkem bylo zlepšení řídnutí vlasů. Ženy ve studii používaly 0,1% lokální roztok melatoninu aplikovaný na oblast vlasové pokožky po dobu šesti měsíců. Jednalo se o první klinickou studii využívající melatonin tímto způsobem. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se určila případná rizika, která mohou být spojena s používáním melatoninu tímto způsobem.
Zvažte použití levandule. Jedna malá studie ukázala pozitivní výsledky při použití levandule. Existuje jen velmi málo důkazů, které by podporovaly používání bylinných prostředků při léčbě vypadávání vlasů, nicméně jedna předběžná studie ukázala dobré výsledky při používání levandule v kombinaci s jinými bylinnými oleji při léčbě některých forem vypadávání vlasů. Levandule by se neměla užívat perorálně. Při lokální aplikaci levandule může dojít k podráždění pokožky hlavy nebo kůže.
Zdroje
WebMD - 5 nejlepších vitamínů pro prevenci vypadávání vlasů na základě výzkumu (anglicky)
Medline Plus – Ženská plešatost (anglicky)
National Library of Medicine – Vliv doplňku stravy na vypadávání vlasů u žen (anglicky)
National Library of Medicine - Systémová léčba vypadávání vlasů a poškození vlasové struktury (anglicky)
National Library of Medicine – Melatonin zvyšuje počet anagenních vlasů u žen s androgenetickou alopecií nebo difúzní alopecií: výsledky pilotní náhodné kontrolované studie (anglicky)
Drugs.com - Telogen Effluvium (anglicky)