Recept: Mastička na rýmu a kašel z tymiánu a rýmovníku

Vítej podzime a vítejte i rýmo a kašli. Už je to tady. Listí se krásně barví, děti sbírají kaštany a ráno nás pošimrá na nose mlha a sychravo. Sluníčka ubývá a kašle a rýmy přibývá a proto jsem se rozhodla vyrobit mastičku na nos, čelo a hrudník.
 
Znáte Tymián? A znáte rýmovník? Vsadím se, že určitě ano. Tymián nemusím dlouze představovat, je to úžasná bylinka, kterou některé kuchařky a kuchaři pěstují přímo v květináči na okně v kuchyni nebo na zahrádce, stejně jako moje kamarádka, která mi pěknou hrst věnovala právě na mastičku. A rýmovník? To je ta "pokojovka naprosto pro každého" roste a roste a mně roste tolik, že mi několikrát převrátila květináč. Málem jsem jí ve zlosti hodila z okna, ale to by byla věčná škoda. Protože bez ní by tahle mastička neměla ten správný říz.
 
Budete mít možná trochu radost, protože na tento jednoduchý recept nebudete potřebovat váhu. Výroba bude trvat sice trochu déle, ale tím se nenechte odradit. Na tomto receptu si vyzkoušíme maceraci bylinek. Macerace je způsob, jak získat z bylin účinné látky. 

Ingredience

  • 2 díly bambuckého másla
  • Půl dílu kokosového oleje
  • Hrst tymiánu
  • Hrst rýmovníku
  • Eukalyptový esenciální olej
Poznámky: píšu zde "díl", ale může to být například lžíce, naběračka, nebo klidně hrnek. Množství závisí pouze na vás. Tomu přizpůsobte i velikost hrsti bylinek. Čím více, tím lépe, ale v rozpuštěném tuku musí být bylinky zcela ponořené.
Budeme potřebovat misku a rendlík na vodní lázeň, ještě jednu misku, tyčový mixér, jemné sítko, metličku, kuchyňskou gumovou stěrku a kelímek na mastičku. 
výroba masti z rýmovníku

Postup výroby

Začneme bylinkami. Tymián i rýmovník ostříhejte a nechte dna dny zavadnout. Bylinky neoplachujte, pouze je zbavte trávy, hlíny, žlutých lístků a žížal... Bylinky můžete zavěsit do svazečku na provázek, položit na bílý papír, ne však na noviny, nebo si můžeme pomoci sušičkou. Při sušení bylinek v sušičce nastavte teplotu na 40°C, ne více. Vysokou teplotou se totiž ztrácí účinné látky. Bylinky nedávejte nikdy na slunce. Bylinky nemusí být pro tentokrát úplně suché.
Ujistěte se, že máte čisté a vydezinfikované všechny pomůcky i kelímek. Když máme bylinky připravené rozpustíme ve vodní lázni bambucké máslo a kokosový olej. Do rendlíku dáme vodu, do vody misku, do misky tuky a zapneme na mírný plamen. Dbejte na to, aby voda nevřela a nedostala se vám do misky s tuky. Tuky zbytečně nepřehřívejte. Po rozpuštění tuků sundejte misku z plotny a vložte do tuků bylinky. Nyní si k ruce vezměte tyčový mixér a bylinky opatrně v tucích trochu rozmixujte. Na nejpomalejší stupeň a ne úplně na kaši. Stačí, když se tím bylinky nasekají najemno, ale neměly by projít skrz jemné sítko. 
Teď budeme macerovat za tepla. Vložte misku s bylinkami a oleji do trouby na 50°C. Ale pozor, pouze pokud víte, že trouba udržuje stále teplotu na 50°C a nezvyšuje samovolně teplotu. Druhá možnost je, vložit zase misku s bylinkami do vodní lázně na plotnu. Nechte bylinky macerovat hodinu. Do tuků se dostávají prospěšné látky. Po hodině dejte misku s bylinkami odpočinout a vychladnout. Až bude při pokojové teplotě, dejte misku do lednice a nechte směs odpočívat do druhého dne. Druhý den postup zopakujte. Buď do trouby na 50°C nebo do vodní lázně na hodinu. Po hodině nechte vychladnout a dejte do lednice do třetího dne. Třetí den postup zopakujte. Hodinu macerujte. Po hodině nalejte bylinkovou směs přes jemné sítko do další misky a  pokud bylinky propadávají skrz sítko, použijte plátýnko, bavlněnou utěrku nebo bavlněnou plenku a přeceďte. Až směs trochu vychladne kápněte pár kapek eukalyptového esenciálního oleje. Pozor stačí opravdu tak 4 kapky na malý kelímek. Důkladně promíchejte. Nyní můžete naplnit kelímek a nechat ztuhnout. Gratuluji, máte skvělou vlastnoručně vyrobenou mastičku na rýmu a kašel. Mastičku můžete používat pro sebe i pro děti.
 
mast z rýmovníku recept
Autor: Tereza Jarošová, Instagram: Mydlovabublina